30.06.2014 r.

Na wieczną wartę

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 czerwca 2014 r., po długiej chorobie, zmarł nasz starszy kolega mieszkający w Anglii - Stefan BORSZOWSKI.

 

Cześć Jego Pamięci!

Córce zmarłego Angeli Roberts i jego rodzinie składamy nasze najszczersze kondolencje. Pogrzeb odbędzie się 7 lipca w Leicester.

Miał rację Simon mówiąc „So far this is a sad year”. W kwietniu odszedł  do wieczności Tadeusz JASIEWICZ, a w maju opuścił ten świat Tadeusz ŚLIWA. W ten sposób stan osobowy „angielskich” Ułanów zmniejszył się o 50%. Czas robi swoje, niestety

 

Awanse

Kolega Jacek poinformował nas, że 25 czerwca br., w klubie 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Grupa Rekonstrukcyjna PUK uczestniczyła w uroczystości mianowania na wyższy stopnień wojskowy (majora) Antoniego BOHATYREWICZA – uczestnika bitwy pod Monte Cassino. Akt mianowania wręczył Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku - płk Sławomir Kołodziejski.

94 – letni starszy pancerny Antoni Bohatyrewicz, żołnierz kompani dowodzenia pułku 6 pancernego "Dzieci Lwowskich" -  po aresztowaniu przez NKWD został zesłany do Republiki Komi. Po "amnestii" zgłosił się do Armii Polskiej. W kampanii włoskiej dwukrotnie ranny (pod Piedimonte i w walkach o Anconę). Odznaczony KW i KMC.

Serdecznie gratulujemy Panie Antonii i życzymy duuużo zdrowia.


04.06.2014 r.

DD edycja 2014

 

2 czerwca br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. płk Stanisława Wyskoty- Zakrzewskiego w Rzeszynku odbyły się doroczne obchody Dnia Dziecka. Stowarzyszenie Ułanów Karpackich jak co roku patronowało uroczystości oraz brało czynny udział w jego organizacji.

 

Ułanów wsparła po raz kolejny grupa PMC AMBA. Stowarzyszenie reprezentowali mjr. Marek Czernik z oddziałem Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz Hubert Gruszczyński z małżonką wspierani przez Filipa Kołodzieja z PMC AMBA.

 

Dzieciństwo jest tym wspaniałym okresem w którym fascynuje prawie wszystko a więc szybko okazało się że przygotowane przez członków Stowarzyszenia stanowisko z współczesnym uzbrojeniem i wyposażeniem wojskowym oraz sami żołnierze z ŻW stali się prawdziwym przebojem, zwłaszcza że w tym wyjątkowym dniu ich święta nikt nie bronił dzieciom ani dotykania ani przymierzania wojskowego oporządzenia. 

 

Kolega Marek wraz z kolegami przygotowali dla dzieci i przeprowadzili zajęcia z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz rozdali związane z tym pamiątki. Dzieci słuchały również z wypiekami na twarzy prelekcji o wojsku polskim i szeroko pojętej wojskowości. Sporą atrakcja cieszyła się możliwość przejażdżki pojazdami żandarmerii - oczywiście na sygnale.

Pomimo iż  pogoda nie dopisała udało się zorganizować dla dzieci kilkugodzinną zabawę, którą wspominać będą prze długi czas. Wraz z dziećmi mieliśmy możliwość spożycia czegoś słodkiego oraz grillowanej kiełbasy.

 

Czym był by dzień dziecka bez prezentów? Stowarzyszenie pomyślało również o tym i na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki. Dzieci chętnie dzieliły się swoją wiedzą na temat znamienitego patrona swojej szkoły. Po oficjalnych uroczystościach członkowie Stowarzyszenia udali się na grób rodzinny, w którym spoczywa obok swojej matki płk. Stanisław Wyskota-Zakrzewski.

 

29.05.2014 r.

Myśli nie tylko rocznicowe

Po przerwie spowodowanej usprawiedliwioną nieobecnością naszego admina ciąg dalszy relacji z obchodów 70 rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować prof. Narębskiemu, Christine, Simonowi, Sebastianowi i kolegom z Grupy Rekonstrukcyjnej PUK za obszerne i błyskawiczne przesłane materiały, niemal w czasie rzeczywistym, które ledwo ogarnęliśmy.

 

W sumie otrzymaliśmy 45 takich przesyłek, z których po burzliwej dyskusji, wybraliśmy naszym zdaniem te najbardziej wartościowe. Będziemy sukcesywnie je publikować.

A dziś: przesłana przez Krzysia Piotrowskiego filmowa relacja, z niezwykłym wystąpieniem prof. Wojciecha Narębskiego, którego „Rozważania rocznicowe …” odbiły się szerokim echem wśród zgromadzonych (1:49:13).

oraz drugą część relacji kolegi Jacka.

 

m.p. 18 maja 2014

 

Czołem!


Wczesna pobudka w dniu dzisiejszym dostarczyła nam niezapomnianych widoków. Przez poranną mgłę wspinaliśmy się, autokarem podstawionym dzięki staraniu Urzędu ds. Kombatantów do klasztoru Monte Cassino. Dopóki nie wspięliśmy się na kilkaset metrów nie było widać nic, a potem ukazał się wspaniały widok doliny Rapido zanurzonej we mgle z której wystawały tylko szczyty gór. Na szczycie tłumy jakich Monte Cassino dawno chyba nie widziało. Autokar przy autokarze. Karnie ustawiliśmy się na tzw. łączce przy willisach "Skorpionów" gdzie Urząd wyznaczył miejsce dla osób bez wejściówek.
 
Gromkim "czołem panie profesorze" przywitaliśmy wchodzącego na uroczystość profesora Narębskiego. Wiedziony chyba tym okrzykiem Krzysio Piotrowski podszedł do ogrodzenia i zakomenderował przemarsz naszego pododdziału na teren Cmentarza. Dzięki tej protekcji karabinierzy rozstąpili się i bez przeszkód i wejściówek weszliśmy na teren dla wybranych. Przed nami weszli już tam komandosi ze Swarzędza prowadzeni przez Przemka Kapturskiego ale z jego postawą karabinierzy rozstąpili się i bez protekcji Krzysztofa. Uroczystości rozpoczęły sie punktualnie, przebiegały bardzo sprawnie. Harcerze donosili wodę, były parasole od słońca i krzesła.
 

Trzymaliśmy fason i staliśmy całą uroczystość. Było pięknie i wzruszająco, podniośle ale bez zadęcia i pomimo obecności Premiera obeszło się bez polityki.

Czy to zasługa "roku wyborczego" czy czegoś innego nie ma sensu dociekać. Ocena organizacji uroczystości według mnie 4+.

Więcej zdjęć doślę po powrocie bo teraz jeszcze czas na zwiedzanie.

 

Jacek Nitkiewicz

GR Pułku Ułanów Karpackich

 


18.05.2014 r.

Nasi na MC …

 

Wczoraj nastąpił prawdziwy wysyp informacji o uroczystościach na Monte Cassino. My również nie będziemy gorsi. Poniżej relacja Jacka Nitkiewicza:

Czołem,

Najświeższe wieści z Piedimonte San Germano naszego obecnego m.p.

W dniu wczorajszym zameldowaliśmy się na miejscu zakwaterowania o 16.00 w sam raz żeby na 19.00 dotrzeć do Piedimonte San Germano Alta pod pomnik Pułku 6 Pancernego "Dzieci Lwowskich" aby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej 70 rocznicę Bitwy. Pierwszym napotkanym znajomym był kolega Simon Elmer, który swoim rozpoznawczym Smartem dzielnie wspinał się pod górę. Potem wysypała się cała reszta. Wśród kombatantów znalazło się dwóch byłych żołnierzy z Pułku 6, wśród nich nasz dobry znajomy, świeżo awansowany do stopnia majora Antoni Bohatyrewicz z Białegostoku. Pan profesor Narębski poinformował nas, że kolega Skrzyński nie wyjechał na uroczystości. Szkoda, postaramy się pod jego nieobecność godnie reprezentować Pułk Ułanów Karpackich. Uroczystości w dniu wczorajszym zakończyły się na rynku w Piedimonte San Germano (już bez Alto) pokazem musztry paradnej kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Wyszło świetnie.

 
 

W dniu dzisiejszym od godziny 9.00 rozpoczęliśmy wspinaczkę na Passo Corno (Pizzo Corno). Pieszo wyruszyliśmy spod klasztoru w Villa Santa Lucia. Około południa byliśmy na niższym wierzchołku, gdzie zlokalizowaliśmy pozostałości po kilku stanowiskach broni maszynowej. Ruszyliśmy w kierunku najwyższego szczytu z nadzieją odnalezienia pozostałości niemieckich schronów o które walczył Pułk Ułanów Karpackich. Niestety bez powodzenia. Jedyną pamiątką jest kawałek skały i kilkanaście odłamków, pobranie których ze wzgórza udokumentowaliśmy na filmie video. Około 16 zeszliśmy na dół. Widoki niezapomniane.

Wieczorem robocze spotkanie z Simonem i pisanie relacji z wyjazdu.

Na zdjęciach: pomnik w Piedimonte z nami w tle, reszta to widoki z Passo Corno.

 

Jacek Nitkiewicz

Grupa Rekonstrukcyjna Pułku Ułanów Karpackich
14.05.2014 r.

Weekend z żandarmem


Chłopaki z 3 rd Polish Provost Squadron potrafią się dobrze bawić. W drugi majowy weekend (mroźny – rano było minus 5 stopni!) spędzili w Waltham Abbey, gdzie uczestniczyli w Royal Gunpowder Mills VE Celebration.

 

Ich diorama przybliżała sylwetki żandarmów z 3 Karpackiego Szwadronu i Pestek z 385 Kompanii Łączności.

 

Udało im się wzbudzić duże zainteresowanie. Największym hitem - wśród dzieci - okazała się maszyna do pisania, której wielu z nich nigdy przedtem nie widziało. Możliwość wystukania własnego imienia okazywała się fascynującą przygodą. Starszaków fascynował przedwojenny mundur polskiego żandarma w którego wcielił się Sebastian Kłoda.


Radioamatorów przyciągnął najnowszy nabytek WS 19 (taką samą radiostację mieli Ułani Karpaccy na swoich Staghoundach). Nawet chwalono ich za to, co udało się im do tej pory zrobić, udzielono im też wielu cennych rad by doprowadzić "dziewiętnastkę" do stanu pełnej używalności. Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.
 

Dni Ułana w Poznaniu
 

Pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, w dniach 1-4 maja 2014 r. w Poznaniu uroczyście obchodzono Dni Ułana – Święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w sobotę wieczorem uroczystym capstrzykiem z przejściem pod Pomnik 15 PUPozn., który poprowadziła Kompania Honorowa 15 Batalionu Ułanów Poznańskich, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen broni Józefa Dowbor Muśnickiego. Tam odbył się apel poległych, podczas którego wymieniono nazwiska wszystkich poznańskich ułanów poległych od 1918 roku do zakończenia II wojny światowej.

 

Nasza dobra znajoma p. Anna Maria Anders.

W niedzielne przedpołudnie, w święcie uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Ułanów Karpackich w składzie: Przemysław KOPIJ, Marek SOBKOWIAK, Hubert GRUSZCZYŃSKI. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem 15. PUPozn., po czym na Placu Wolności odprawiona została polowa msza święta za dusze poległych, pomordowanych i zmarłych Ułanów Poznańskich. Po niej nastąpiło uroczyste wręczenie kopii historycznego pułkowego sztandaru 15 Batalionowi Ułanów Poznańskich – 17 WBZ.
Sztandar został ufundowany przez władze miasta Poznań, Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich, żołnierzy międzyrzeckiej brygady, oraz grono indywidualnych darczyńców. Swoją formą i kształtem nawiązuje on do historycznego sztandaru pułku, który znajduje się w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.  Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali p. Anna Maria ANDERS (gość honorowy), oraz Dowódca 17 WBZ, gen. bryg. Rajmund ANDRZEJCZAK.Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.   26.04.2014 r.

Krakowski korpus zmieni nazwę

25 kwietnia br. w Krakowie, na placu przed pomnikiem gen. broni Władysława Andersa, przy ulicy Rakowickiej 29 odbyło się uroczyste przekazanie 2. Korpusu Zmechanizowanego - Komponentu Lądowego w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ). Protokół podpisali:  Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski jako przekazujący oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki – jako przyjmujący.


 

Ta uroczystość to konsekwencja decyzji ministra obrony narodowej, który z dniem 29 kwietnia br. podporządkował DO RSZ krakowski korpus, a do końca czerwca  ma on zostać przeformowany w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego. Prace nad ostatecznym kształtem nowej struktury i zadań będą trwać do końca roku.

 

Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć naszych krakowskich weteranów - Tomka Skrzyńskiego i Wojtka Narębskiego, których bardzo ucieszyły słowa gen. Tomaszyckiego o przejęciu i kontynuowaniu przez Centrum Operacji Lądowych tradycji 2 Polskiego Korpusu. Foto: Tadeusz DytkoMilitarne nowości

Nasz kolega Jarek pochwalił się nam swoim nowym nabytkiem. W trakcie zajęć na przykoszarowym placu ćwiczeń taktycznych wraz z innymi sztabowcami Błękitnej  Brygady uczestniczył w sprawdzeniu i dopasowaniu  pierwszej partii nowego typu masek przeciwgazowych (MP 6) w atmosferze skażonej.


Maska ta  stanowi część indywidualnego wyposażenia żołnierza, spełnia światowe standardy związane z wymaganym poziomem ochrony, a jej ergonomia zapewnia użytkownikowi niespotykany dotąd poziom komfortu. Jej producentem jest Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego  MASKPOL S.A.

Nowa maska chroni drogi oddechowe, oczy, twarz oraz przewód pokarmowy przed skażeniami. Dodatkowo zapewnia użytkownikowi :możliwość prowadzenia rozmowy i pobierania płynu, ochronę oczu  przed odłamkami broni strzeleckiej, a  także samoczynne wydalanie potu spod części twarzowej. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przemiennego zamocowania  filtropochłaniacza  z prawej jak i lewej strony części twarzowej, co  znacznie ułatwi  żołnierzom celowanie z  broni długiej. Foto: Materiały prasowe / kpt. Janusz Błaszczak


Z kolei kol. Mirek, goszczący w Warszawie, mógł zobaczyć z bliska najnowsze dziecko WB Electronics -  detektor skażeń PRS-1W. Przyrząd wykorzystuje metodę detekcji opierającą się na tzw. różnicowej spektrometrii jonów skojarzonej z klasyczną spektrometrią. Dzięki temu produkt ma niespotykane właściwości detekcyjne.


Urządzenie PRS-1W posiada możliwości detekcji nie tylko skażeń chemicznych powstałych poprzez zastosowanie bojowych środków trujących, ale może również wykrywać toksyczne środki przemysłowe, a także promieniowanie radiologiczne wywołane wybuchem jądrowym. 

Te kluczowe cechy sprawiają, że urządzenie może być przydatne także innym służbom dbającym o porządek i  bezpieczeństwo ludności.

W świetle niedawnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, a  w szczególności ochrony przed bronią chemiczną pokazują jak niezwykle ważny i pilny do rozwiązania jest temat systemów ochrony przed bronią masowego rażenia. Foto: Materiały prasowe


Gra promującą polską armię?

Chcielibyście pograć w produkcję na światowym poziomie, w dodatku całkowicie darmową? Oczywiście, że tak! Może już niedługo będziecie mieli okazję. Taka gra, na dodatek promująca polski przemysł zbrojeniowy, powstaje dzięki gliwickiemu Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Urządzeń Mechanicznych – OBRUM, który zajmuje się m.in. tworzeniem profesjonalnych symulatorów wojskowych.

Strzelanka będzie darmowa i pozwoli pobawić się nam sprzętem, który posiadają lub posiadać będą w przyszłości nasze siły zbrojne. Gra będzie się charakteryzować wysokim realizmem, a producent przewiduje tryb multiplayer. Podobno prace posunięte są dość daleko – ponoć istnieje już wersja demonstracyjna. Czy będzie ona podobna do poniższego trailera, nie udało się nam dowiedzieć.

17.04.2014 r.

Życzenia urodzinowo - świąteczne

 

Jerzy PALEJOWSKI

Urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Poznaniu. Syn Stanisława i Katarzyny zd. Romanowskiej. Żołnierz Pułku Ułanów Karpackich, z którym przeszedł szlak bojowy w kampanii włoskiej, od Monte Cassino poprzez Ankonę, Linię Gotów, Apenin Emiliański, aż do wyzwolenia Bolonii. Wojnę kończy w stopniu kaprala pchor. Po demobilizacji pozostaje w Grimsby, w którym mieszka po dzień dzisiejszy.

W 1947 r. zostaje powołany do życia Związek Ułanów Karpackich (ZUK), w którym zostaje sekretarzem. Ceniony działacz polonijny i kombatancki, propagujący wśród angielskiego społeczeństwa pamięć o wkładzie Polskich Sił Zbrojnych
w wysiłek wojenny aliantów podczas 2 Wojny Światowej. Niestrudzony korespondent "Ułana Karpackiego". Inicjator wielu cennych inicjatyw m.in. otwarcia alei Pułku Ułanów Karpackich (2011) - w miejscu gdzie przed laty pułk stacjonował (Weelsby Camp).

Uczestnik pamiętnego Ułańskiego Spotkania po Latach…, które odbyło się w Poznaniu (2008), na którym zapadła decyzja o powołaniu Stowarzyszenia Ułanów Karpackich. Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach
w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, w roku 2013, odznaczony medalem Pro Memoria.

Wszystkiego co najlepsze Panie Jurku!

 

 

Wszystkim naszym kolegom i sympatykom, w kraju i za granicą z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy:

Pogodnego, wiosennego nastroju.

Serdecznych spotkań w gronie rodziny

i wśród przyjaciół

oraz wesołego

Alleluja!08.04.2014 r.

W czerwcu 2010 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzeszynku (woj. kujawsko – pomorskie), przyjęła imię Pułkownika Stanisława Wyskota - Zakrzewskiego, dowódcy Pułku Ułanów Karpackich. Nasze stowarzyszenie zostało współorganizatorem tego ważnego dla tej placówki oświatowej wydarzenia. Od wspomnianej uroczystości, przez kolejne lata, wspieramy „naszą” szkołę w różnych przedsięwzięciach. Do ulubionych należy m.in. Dzień Patrona.
 
3 kwietnia br., na terenie szkoły, odbyło się spotkanie robocze naszych przedstawicieli z Panią Romą NOWIŃSKĄ, dyrektor placówki. Stowarzyszenie reprezentowali: Przemysław KOPIJ, Marek CZERNIK, Hubert GRUSZCZYŃSKI. W miłej atmosferze czas mijał szybko, nie zapomnieliśmy jednak o celu przewodnim - zorganizowaniu dla uczniów Dnia Dziecka.

Dla przypomnienia, szkoła od ubiegłego roku przeszła reorganizację. Obecnie ma następujące oddziały (klasy): grupa przedszkolna, zerówka, pierwsza i druga klasa. Tegoroczne święto wszystkich dzieci odbędzie się 2 czerwca o godz. 10.00 na terenie szkoły. Stowarzyszenie Ułanów Karpackich przygotuje wiele atrakcji z licznymi nagrodami. Jak podkreślił nasz prezes - szkoła jest bardzo ważnym ogniwem w działalności statutowej SUK.