31.12.2011 r.

Nowy Rok bieży!

Za nami kolejny rok, dla nas udany, ponieważ zrealizowaliśmy większość z tego co sobie planowaliśmy.

Życzymy Wam (i sobie też) aby Nowy Rok 2012 przynosił same dobre chwile, pozytywne niespodzianki i spełnione marzenia. Życzymy Wam zadowolenia z życia, dużo zdrówka,
bo to najważniejsze i dystansu do samego siebie - niezależnie od okoliczności.

Zespół redakcyjny


Wszystkim, którzy tu zaglądają dziękujemy za serdeczne przyjęcie. Mamy nadzieję, że w Nowym Roku będziemy mogli, w dalszym ciągu, spotykać się wirtualnie:

Do siego roku !!!

P.S.

Dla wszystkich naszych sympatyków mamy mały noworoczny prezent - niespodziankę.

26.12.2011 r.Ułan odszedł na wieczną wartę.

23 grudnia br., w wieku 90 lat, zmarł nagle Józef PLEBAN, żołnierz Pułku Ułanów Karpackich. Wielka to i niepowetowana strata dla braci ułańskiej, bo jeszcze nie tak dawno (9 grudnia br.) Pan Józef uczestniczył w obchodach 70 rocznicy zwycięskich walk Samodzielniej Brygady Strzelców Karpackich w obronie Tobruku. Uroczystość miała miejsce pod pomnikiem bohaterów Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich mieszczącego się przy Alei Obrońców Tobruku w Olsztynie.

Józef PLEBAN urodził się 18 lutego 1921 r. w miejscowości Kostany,  (była Czechosłowacja). Syn Rudolfa i Anny z domu Mawer. Wstępując do  Brygady Strzelców Karpackich (nr ewid. 6089), otrzymuje przydział do Dywizjonu Rozpoznawczego Kawalerii. Bierze udział w obronie Tobruku, walczy w kampanii libijskiej, oraz w całej kampanii włoskiej, Polskiego 2 Korpusu. Wojnę kończy w stopniu starszego ułana Pułku Ułanów Karpackich.

Do Polski wraca zamieszkując w Olsztynie. W tym właśnie mieście zaczyna działać na polu naukowym i kombatanckim.
W czasach Wyższej Szkoły Pedagogicznej dr Józef Pleban prowadził zajęcia na Wydziale Humanistycznym. Za pracę społeczną w 1979 r. zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 


Był jednym z pomysłodawców: nadania Zespołowi Szkół Samochodowych
w Olsztynie imienia por. Adolfa Marii Bocheńskiego (1990 r.) oraz ufundowania pomnika bohaterów Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (1997 r.).  W roku 2001 doprowadza do odsłonięcia, w miejscowym Kościele Garnizonowym, tablicy  upamiętniającej 60-rocznicę obrony Tobruku. W tym samym roku jest uczestnikiem otwarcia Alei Obrońców Tobruku w Olsztynie.

Wieloletni działacz Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie "Karpatczycy", wychowawca młodzieży. Publicysta i kronikarz, autor i współautor min.: „ Wspomnień wojennych karpackiego ułana” czy „Od Tobruku do Monte Cassino. Historia. Pamięć. Poezja”.


Długoletni korespondent Ułana Karpackiego. Uczestnik spotkań ułańskich w Gubinie. W roku 2008 uczestniczy w „Ułańskim spotkaniu po latach…”, członek SUK - nr leg. 2/10. W maju 2011 r., na wniosek Prezesa SUK, odznaczony złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Jego śmierć boli podwójnie - odszedł od nas tak niespodziewanie i nagle jeden z czterech żyjących w Polsce żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 28 grudnia w Olsztynie.

Cześć jego pamięci.18.12.2011 r.

 Drodzy Ułani, koledzy, szanowni goście

W szybkim tempie zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Najpiękniejsze i najbardziej rodzinne w całym roku. Święta przepełnione miłością, przepięknymi kolędami i magią wigilijnego wieczoru
. Niech pod świąteczną choinką będzie Wam dane znaleźć radość, szczęście oraz życzliwość i wzajemne zrozumienie.
 
Z całego serca Państwu życzy:
Zespół redakcyjny.


 

18.12.2011 r.The SUK internet website is very good !!!

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy od Pana Simona Elmera z Grimsby w Anglii niezwykle sympatyczną przesyłkę - niespodziankę. W przesłanym e-mailu Pan Simon, w jednym zdaniu, ocenił naszą stronę internetową i przesłał nam zdjęcia własnoręcznie wykonanych dioram - makiet - przedstawiających sceny z historii PUK. Atrakcyjność spowodowana ich trójwymiarowością, sprawiła, że aż nam pilno zapytać: gdzie je Pan, Panie Simonie eksponuje? Postanowiliśmy ich zdjęcia zamieścić w naszej galerii.

Należy wspomnieć, że Pan Simon Elmer jest aktywnym członkiem, kierowanego przez Jerzego Palejowskiego, Towarzystwa North East Lincolnshire w Grimsby - Cleethorpes. Często też bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych przez dość prężnie działające w Wielkiej Brytanii Stowarzyszenie Polskich Kombatantów - Koło w Lincoln.

Na zdjęciach widnieje jako sztandarowy w mundurze ułana PUK z 1947r. i pod pomnikiem PSZ w National Memorial Arboretum.

Z ciekawości (a jakże) postanowiliśmy sprawdzić co to za miejsce i gdzie się znajduje. Oniemieliśmy z wrażenia. Więcej o historii tego miejsca możecie poczytać tutaj, natomiast zdjęcia z uroczystego otwarcia można zobaczyć min.: tu i na tej stronie. Warto obejrzeć też ten film.

Mr. Simon, please accept our heartfelt thanks.


13.12.2011 r.


Pożegnanie w 17 WBZ

W dniu 9 grudnia br. w Sali Tradycji 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) w Międzyrzeczu odbyła się uroczystość pożegnania, szefa sztabu brygady ppłk Piotra Zieji. Odchodzącego do Żagania pułkownika (Sztab 11 DKPanc) żegnali przełożeni, koledzy i współpracownicy.


Nasz kolega - Szef Sekcji Operacyjnej z czasów 73 pz UK i 5 KBZ - związał się z 17 WBZ w 2001 r. Podczas służby w brygadzie pełnił obowiązki na różnych stanowiskach służbowych od szefa sekcji operacyjnej począwszy, poprzez dowódcę batalionu, na szefie sztabu skończywszy. Razem  z  żołnierzami  brygady pełnił służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych (PKW). Raz w Iraku oraz dwukrotnie w Afganistanie.

Wspólne zdjęcie oraz wpis do księgi pamiątkowej brygady zakończyło uroczystość.


10.12.2011 r.Nowy generał w 11 DKPanc


Żołnierze oraz pracownicy wojska 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc) powitali nowego zastępcę dowódcy – szefa sztabu dywizji generała brygady Zbigniewa Smoka. Uroczystość odbyła się 5 grudnia 2011 roku w Sali Tradycji 11DKPanc w Żaganiu.

Na uroczystej zbiórce w Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych Dowódca 11 DKPanc generał brygady Janusz Adamczak przedstawił zgromadzonym żołnierzom i pracownikom wojska swojego nowego zastępcę. Dowódca dywizji wymienił najważniejsze stanowiska, jakie piastował generał Smok.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka o wyznaczeniu na stanowisko dowódca dywizji wręczył nowemu zastępcy odznakę pamiątkową 11DKPanc.

10.12.2011 r.


  Przekazanie dowodzenia
Śląskim Okręgiem Wojskowym

1 grudnia 2011 r. w Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy ŚOW.

Dotychczasowy Dowódca ŚOW gen. bryg. Zbigniew SMOK zameldował gen. bryg. Ryszardowi Szczepińskiemu - Zastępcy Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przekazanie, a płk Jan Pawlik objęcie obowiązków Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz podpisali protokół zdania i objęcia obowiązków.

W uroczystości wzięli udział między innymi żołnierze Dowództwa ŚOW, dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Wrocławia, duchowieństwa, przedstawiciele wrocławskich instytucji oraz byli żołnierze zawodowi.

 10.12.2011 r.Równo 70 lat temu
żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich udało się przerwać, trwające nieprzerwanie od 9 kwietnia, oblężenie twierdzy Tobruk. Obrona tego portowego miasta miała pierwszorzędne znaczenie dla dalszego przebiegu walk na tej linii frontu, gdyż hamowała ruch wojsk przeciwnika na wschód. Początkowo Tobruku broniła australijska 9 Dywizja Piechoty wraz z australijską 18 Brygadą Strzelców, kilkoma brytyjskimi pułkami artylerii i niepełną 32 brygadą czołgów. Po około dwóch miesiącach zaciętych walk, rząd australijski, w związku z groźbą japońskiej inwazji, domagał się wycofania swoich wojsk z Tobruku.

W miejsce Australijczyków wprowadzono
polską Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich (SBSK) i brytyjską 70 Dywizję Piechoty. Polską brygadę, z portu w Aleksandrii, przerzucono do Tobruku w siedmiu nocnych konwojach bez strat. Wyczyn nie lada, bowiem twierdza znajdowała się pod stałym ostrzałem artyleryjskim oraz lotnictwa. Pierwszym polskim oddziałem, który zajął wyznaczony odcinek obrony był Pułk Ułanów Karpackich. Wieczorem 28 sierpnia ułani zluzowali 18 Hinduski Pułk Kawalerii Zmotoryzowanej na prawym, nadmorskim odcinku zwanym zachodnim ( ok. 6 km długości - od małej zatoczki Mersa es-Sahel nad Morzem Śródziemnym wzdłuż jaru Wadi es-Sahel), resztę 18 Brygady Strzelców zluzowały bataliony strzelców SBSK na niebieskiej linii obrony. Później był słynne 43 dni na najtrudniejszym  odcinku tzw.: "Wyłomie" - szczególnie często atakowanym przez przeciwnika. W dniach 12-14 listopada 1941 r. obrońców wizytował gen. Władysław Sikorski.

W końcu listopada obrońcy rozpoczęli walki zaczepne ukierunkowane na przerwanie oblężenia. Pierwszą ważną przerwę w obronie przeciwnika, w dniach 9-10 grudnia, wykonali żo
łnierze SBSK - zdobywając zaciekle bronione wzgórze Medauar. Za wycofującymi się Włochami ruszył oddział pościgowy PUK - brawurowo zdobywając Acromę. Wieczorem pułk powrócił do Tobruku. W zaciętych walkach, prowadzonych w skrajnie ciężkich warunkach, brygada utraciła 109 poległych, 400 żołnierzy było rannych a klikuset chorych.
 70 rocznica
wyzwolenia Tobruku


06.12.2011 r.

 Ułan odszedł na wieczną wartę.

W poniedziałek 28 listopada br., w wieku 90 lat, zmarł Paweł DERNOWSKI, żołnierz (st. ułan) Pułku Ułanów Karpackich na stałe mieszkający we Włoszech.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 listopada z udziałem: rodziny zmarłego, przedstawicieli władz samorządowych regionu Marche, licznie zgromadzonych członków Stowarzyszenia Kombatantów i Weteranów Narodu Włoskiego wraz z pocztami sztandarowymi. Ceremonię pogrzebową poprzedziła msza żałobna odprawiona w kościele San Marone w Civitanova Marche. Po mszy trumnę z ciałem śp. Pawła Dernowskiego złożono na cmentarzu w Civitanova Alta. Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych.
Paweł Dernowski urodził się 14 maja 1921 roku w małopolskim Kozłowie. Po kampanii wrześniowej, jak większość przyszłych ułanów poszedł za bronią. Wraz z pułkiem bił się o Tobruk, Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Za swoje wojenne zasługi został odznaczony: Krzyżem  Walecznych, Krzyżem Monte Cassino, Medalem Wojska Polskiego, a także odznaczeniami brytyjskimi: Gwiazdami Wojny - Włoch i Afryki, Medalem Obrony, Medalem Wojny i australijskim Krzyżem Szczurów Tobruku.
Po wojnie (23 czerwca 1946 r.) ożenił się z Marią Iacopini, którą poznał po wyzwoleniu Civitanova Marche. Niedługo potem małżonkowie przenieśli się do Wielkiej Brytanii, gdzie urodzili się ich trzej synowie.
W 1965 r. całą rodziną powrócili do Włoch i osiedlili się w Civitanova Marche. Tam zmarły był zasłużonym wysokim oficerem włoskiej policji oraz działaczem polonijnym.

Pan Paweł wielokrotnie przyjeżdżał na zloty do Gubina. Dziś naprawdę ciężko to powiedzieć, ale odszedł ostatni "włoski" Ułan Karpacki.
 

Cześć jego pamięci.
06.12.2011 r.


Przypominajka - dziś są Mikołajki.  Z tej okazji wszystkim Ułanom oraz naszym przyjaciołom i sympatykom życzę dużo uśmiechu na twarzach, spełnienia marzeń i wspaniałych prezentów od Mikołaja.
Niech Mikołaj grzeje sanie a czego pragniecie niech się stanie.
Cudnych Mikołajek życzy: Admin.

 
27.11.2011 r.Wojtek niosący pocisk armatni.
Logotyp 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii


O niedźwiedziu co poszedł na wojnę. W bieżącym roku telewizje BBC i TVP zrealizowały na podstawie książki Aileen Orr, pt.: "Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny" film dokumentalny w reżyserii Williama Hooda i Adama Lavisa pt.: "The bear that went to war" (O niedźwiedziu co poszedł na wojnę).
Polska premiera filmu miała miejsce
22 listopada 2011 roku o godz 22.50 w 2 programie TVP.

Materiały użyte do produkcji tego filmu możecie zobaczyć również na naszej stronie w dziale Galeria/Filmy.

O samej 22 kompanii i jej niezwykłym niedźwiedziu - żołnierzu poczytać można tutaj.
Moda na Wojtka nie ominęła też angielskiego miasteczka Grimsby, gdzie 28 października br. odsłonięto wykonaną z drewna statuę niedźwiedzia, który dźwiga artyleryjski pocisk. Rzeźba Wojtka stanęła w miejskim parku, tam gdzie dawniej stał nasz obóz, ma być atrakcją dla dzieci.
Być może przeczytają stojące obok tablice o historii zarówno Wojtka, jak i żołnierzy II Korpusu – mówi Jerzy Palejowski, weteran Pułku Ułanów Karpackich i szef angielsko - polskiego stowarzyszenia, które postawiło pomnik. Zdjęcia Wojtka oraz krótki wywiad z Panem Jerzym możecie zobaczyć min.: tu i tu oraz tutaj.
Jak się później okazało, epizod z Wojtkiem był częścią większej uroczystości. W tym samym czasie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej pobyt Pułku Ułanów Karpackich w Weelsby Woods. Relację z tego wydarzenia przedstawiło internetowe wydanie  Cleethorpespeople. Galerię zdjęć z całej uroczystości obejrzeć można tutaj. Panie Jerzy wielkie brawa!23.11.2011 r.

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym, nasza strona internetowa uzyskała pełną funkcjonalność.
Po prawie trzech miesiącach od momentu wykupienia domeny, usług hostingowych oraz stworzenia wstępnego projektu udało się szczęśliwie zakończyć tworzenie wszystkich jej elementów.
Od dziś adres strony: http://www.stowarzyszenieuk.pl/index.html jest już "dorosły". Oczywiście dorosłość zobowiązuje, ale tym frywolnym tematem nie będziemy naszych sympatyków obarczać. Od tego jest przecież Wasz admin.

 

22 - 23.11.2011 r.

W dniach 22 - 23 listopada 2011 r. w Centralnej Bibliotece Wojskowej odbyła się międzynarodowa konferencja na temat: „Tobruk 1941. 70 rocznica udziału Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie Tobruku.”. Konferencja została zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Akademię Obrony Narodowej, Centralną Bibliotekę Wojskową i Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Patronat honorowy sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Bronisław Komorowski. 

Program konferencji obejmował VI bloków tematycznych poświęconych różnym aspektom udziału sił polskich w obronie Tobruku jak i strategicznych koncepcji niemieckich, włoskich operacji lądowych czy udziału 11 czechosłowackiego batalionu piechoty.  Przedstawiono również szczegółowe biografie dowódców min.: generała Stanisława Kopańskiego - dowódcy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

W drugim dniu konferencji ppłk dr Juliusz Tym z Akademii Obrony Narodowej wygłosił referat nt.: „Doświadczenia i wnioski z działań Pułku Ułanów Karpackich." Było to szczególnie bliskie sercom Ułanów Karpackich wystąpienie. Autor wykazał w nim szczególną rolę jaką odegrał PUK w obronie twierdzy Tobruckiej.
Dzięki uprzejmości pana ppłk dr Tyma referat ten ukaże się w najbliższym wydaniu Ułana Karpackiego.

 


Stowarzyszenie Ułanów Karpackich reprezentowali Panowie: Tomasz Skrzyński, Mieczysław Herod i Andrzej Furman.

Dziękujemy organizatorom za upamiętnienie tej wyjątkowej dla PUK i SUK rocznicy.


11.11.2011 r.

Dziś Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe. Uroczyście obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania  niepodległego bytu państwowego przez Naród Polski.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez zaborców (Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772 - 1795), powstaniach narodowych (Listopadowym 1830, Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność.

W związku z okrągłą rocznicą warto przypomnieć parę faktów:

> Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku  (Dz.U. z 1937 r. Nr 33, poz. 255) i do czasu wybuchu II wojny światowej święto to obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

> Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie było niemożliwe.

> W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

> Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 (Dz.U. 1989, nr 6, poz. 34), lecz pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Jak co roku główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
W całym kraju organizowane są uroczystości patriotyczne, w których biorą udział,
na terenie swoich garnizonów, członkowie Stowarzyszenia  Ułanów Karpackich.

15.10.2011 r.

W sobotnie przedpołudnie 15 października 2011r., w gubińskiej Izbie Muzealnej odbyło się spotkanie byłych żołnierzy 73 Pułku Ułanów Karpackich, dotyczące wyeksponowania tablicy pamiątkowej: 73 Pułk im. Ułanów Karpackich. 

W spotkaniu udział wzięli Panowie: Wiesław Michnowicz, Roman Fiedorowicz, Rafał Wypych, Adam Kołodziejczyk, Stefan Pokrzywiński, Marian Motyka, Cezary Sikorski (członek SUK), Przemysław Kopij (Prezes SUK).

Głównym celem tego spotkania było utworzenie grupy inicjatywnej w przedmiotowej sprawie. Koordynatorem z ramienia Stowarzyszenia Ułanów Karpackich został kolega Cezary Sikorski, mieszkaniec Gubina. O wynikach prac związanych z wyeksponowaniem tablicy pamiątkowej będziemy informować na bieżąco.Uczestnicy spotkania.
Stoją od prawej: Przemysław Kopij, Cezary Sikorski,
Wiesław Michnowicz, Roman Fiedorowicz,
Stefan Pokrzywiński, Rafał Wypych,
Marian Motyka, Adam Kołodziejczyk.


05.10.2011 r.

Odszedł na wieczną wartę.

W dniu 29 września 2011 r. zmarł w Kings College Hospital w Londynie ppor. Józef Grzymek.
W czasie kampanii wrześniowej 1939 r.
bohatersko stawił czoła hitlerowskiemu najeźdźcy - jak na żołnierza 24 Pułku Ułanów imieniem Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego przystało.
Po klęsce wrześniowej przedostał się do Palestyny i dołączył do Pułku Ułanów Karpackich. Został ranny pod Tobrukiem.
 
Msza żałobna oraz spopielenie, na terenie West Norwood Crematorium, odbędą się 10 października o godzinie 11.45. Prochy śp. ppor. Józefa Grzymka zostaną złożone w grobowcu 24 Pułku Ułanów w listopadzie 2011 r. na cmentarzu w Londynie.


Cześć jego pamięci.
 

07/08.2011 r.

Pomimo długiej przerwy wakacyjnej rozpoczęły się przygotowania do mającego się odbyć w przyszłym roku Spotkania Ułańskiego (24-26 sierpnia).
Tym razem gościć nas będzie Ośrodek Szkoleniowo  –  Wypoczynkowy Policji w Kiekrzu /k. Poznania.

Zgodnie z uchwałą nr 5, podjętą w czasie II walnego zebrania członków SUK z dnia 07 maja 2011 r., członkowie SUK wyrazili zgodę na uhonorowanie Pań symbolem PUK (patrz foto). Realizacji tego przedsięwzięcia podjął się kolega Mirek Kostka.

W tym samym czasie swe światło dzienne ujrzała, raczkująca dopiero, strona internetowa SUK, której administratorem został kolega Mirek Kucharski (zgodnie z uchwałą nr 7, II walnego zebrania członków SUK z dnia 07 maja 2011r.).

 30.06.2011 r.

 

30 czerwca 2011 r. w Białymstoku na Rynku Kościuszki, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość nadania sztandaru 18 pułkowi rozpoznawczemu.

W tak ważnej, dla pułku i całego wojska, chwili nie mogło zabraknąć tych, którzy kultywują tradycje polskich jednostek wojskowych, wśród nich obecna była delegacja Stowarzyszenia Ułanów Karpackich w składzie: Tomasz SKRZYŃSKI, Mieczysław HEROD, Mieczysław STACHOWIAK z małżonką, Jarosław BUT, Andrzej FURMAN z małżonką, Robert GRZESZCZYK, Przemysław KOPIJ, Tomasz SĘDZIKOWSKI oraz koledzy służący na co dzień w 18 pr tj.: ppłk Mariusz WOZNIAK z małżonką i mjr Kazimierz PENGRYN.

Od dziś pełna nazwa jednostki brzmi: 18 białostocki pułk rozpoznawczy.

Pełną relację z tego żołnierskiego święta można będzie obejrzeć w naszej galerii.

 

17.06.2011 r.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. płk Stanisława Wyskota Zakrzewskiego w Rzeszynku (woj. kujawsko-pomorskie), uroczyście obchodziła święto patrona. Na wniosek Prezesa SUK, Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Jan Stanisław Ciechanowski wyróżnił Publiczną Szkołę Podstawową im. płk Stanisława Wyskota Zakrzewskiego medalem „Pro Memoria”.
Medal na sztandar szkoły, w imieniu Kierownika UdsKiOR, wręczył płk Roman Stefański.

W trakcie tej podniosłej uroczystości, Prezes SUK, Przemysław Kopij w imieniu Ministra Obrony Narodowej odznaczył sympatyków Stowarzyszenia Ułanów Karpackich brązowym medalem:


„ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”.


- p. Wiesława MACIEJEWSKA, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeszynku;          

- p. Paweł POLITOWSKI, nauczyciel historii.
 


Medal Pro Memoria wraz z dyplomem


Delegacja SUK na terenie szkoły.
Stoją od lewej: A. Furman,
płk R. Stefański z UdsKiOR,
D. Najborowski, P. Kopij i W. Maciejewska


06 - 08.05.2011 r.

 

Odbyło się "UŁANSKIE SPOTKANIE PO LATACH ... - Gubin 2011", w 10-tą rocznicę rozwiązania gubińskiego garnizonu. W miejscu dla nas, spadkobierców bojowych tradycji PUK, magicznym - gdzie wszystko się zaczęło w roku 1989, wówczas 73 Pułk Czołgów Średnich przejął zaszczytne imię Ułanów Karpackich.

W trakcie spotkania wyróżniono oprócz członków także sympatyków Stowarzyszenia Ułanów Karpackich medalami:

„ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU”.


Wręczono też ryngrafy SUK wraz z specjalnie przygotowanym certyfikatem posiadającym imienne wyróżnienie oraz numer ryngrafu.


Zgodnie z ułańską tradycją odbył się też Bal Ułański. W niedzielny poranek członkowie Stowarzyszenia wraz z małżonkami i osobami towarzyszącymi uczestniczyli w uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji poległych Ułanów Karpackich.

 

 

15.04.2011 r.

Dokładnie po miesiącu od marcowego spotkania tablica pamiątkowa 73 pz  "Ułanów Karpackich", dzięki ofiarności byłego żołnierza pułku p. Włodzimierza Ostrowskiego, powróciła do Gubina. 


12.03.2011 r.

12 marca br., na terenie gubińskiej Izby Muzealnej, zorganizowana została wizyta robocza, która w części miała być poświęcona przygotowaniom do planowanego na pierwszą dekadę maja spotkania ułańskiego, w 10-tą rocznicę rozwiązania gubińskiego garnizonu.

Oprócz tego głównego przedsięwzięcia poczyniono wstępne ustalenia w sprawie powrotu i wyeksponowania tablicy 73 pz  "Ułanów Karpackich" na murach miejskiego ratusza.

W sposób szczególny zabiegał o to Prezes SUK, Przemysław Kopij, który po rozmowie z dowódcą 3 BZ Legionów w Lublinie, Panem generałem Brzozowskim, uzyskał jego akceptację w tej kwestii.


 

Uczestnicy spotkania.
Stoją od lewej: J. Przegoń, W. Tomsia, T. Sędzikowski,
P. Kopij, W. Michnowicz, ks. kpl. mjr E. Olech,
Burmistrz m. Gubin B. Bartczak, M. Gaczyński,
S. Pilaczyński, R. Wypych.