NASZ PROFIL NA FACEBOOKU


31.12.2016 r.

Noworoczne fajerwerki

Z prędkością błyskawicy sieć obiegła informacja, że 28 grudnia br. Królewskie Muzeum Broni Pancernej w Jordanii otrzymało od Polski wyremontowany lekki czołg pływający PT-76, będący onegdaj na wyposażeniu „Niebieskich Beretów”. W zamian Jordania przekazała stronie polskiej dwa samochody pancerne i dwa czołgi. To o tyle ciekawa informacja, ponieważ jednym z tych samochodów pancernych jest  południowoafrykański Marmon Herrington z 1941 r. Tego typu pojazdy użytkował m.in. Pułk Ułanów Karpackich.


Po wykonaniu zadania - obrony twierdzy tobruckiej - 4 lutego 1942 r. Ułani Karpaccy docierają via Khatatba do obozu Mena Camp pod Kairem celem przeformowania się w pancerny pułk rozpoznawczy. Z braku sprzętu "warsztatowcy" udali się do brytyjskiej bazy sprzętowej i tam wyremontowali 15 samochodów Marmon-Herrington Mk II (napęd na cztery koła, dwa karabiny maszynowe Vickers i karabin przeciwpancerny Boys). Samochody te były pierwszym sprzętem pancernym pułku (po prawdzie szkolno-bojowym). Dwa pierwsze egzemplarze zawitały do obozu pod piramidami 28 marca 1942 r. Całość przyprowadzono do pułku w maju tegoż roku wraz z dwoma samochodami pancernymi Rolls-Royce i zdobyczną Autoblindą AB 41.


Z tym sprzętem 3 lipca 1942 r. pułk przechodzi do Delta Barrage, na płn. zach. od Kairu, z zadaniem obrony mostów i zapór w delcie Nilu i patrolowania przedpola w ramach British Troops In Egypt. Pułk jest jedynym polskim oddziałem użytym do obrony Egiptu w okresie bitwy pod El Alamein. 

6 października 1942 r. rozpoczyna się przegrupowanie oddziału do Iraku celem dołączenia do koncentracji Armii Polskiej na Wschodzie, w okolicach Quizil Ribat. Niemal rok później,  już w Palestynie, PUK przezbraja się w ciężkie samochody pancerne „Staghound”, na których walczył do końca wojny.

Kto wie może tak będzie wyglądał odrestaurowany Marmon-Herrington jak ten widoczny poniżej.

 

30.12.2016 r.

Szczęśliwego Nowego 2017 Roku  dla wszystkich naszych przyjaciół i sympatyków.
Członkowie Stowarzyszenia Ułanów Karpackich życzą Wam i sobie:

 
Czasu na to, co w życiu najważniejsze,

Sukcesów i szerokich perspektyw

 

Nowy „Kombatant”

Miło nam poinformować, że UdSKiOR opublikował grudniowe wydanie swojego biuletynu "Kombatant". Zapraszamy serdecznie do lektury, bo w przygotowaniach do „wielkiego finału” uczestniczyli nasi koledzy - redaktorzy „Ułana Karpackiego”.28.12.2016 r.

Z garnizonów

Święta, święta i po świętach. Chyba nie było garnizonu, w którym nie zorganizowano by przed świętami Bożego Narodzenia spotkań wigilijnych. Gospodarzem tegorocznego spotkania, w Klubie 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego był Dowódca Garnizonu Białystok i Dowódca 18 BPR - płk dypl. Marcin FRĄCZEK. W uroczystości, która odbyła się 22 grudnia, wzięli udział żołnierze i pracownicy wojska jednostek i instytucji wojskowych oraz zaproszeni goście, wśród których był Prezes SUK - kol. Robert Grzeszczyk. Spotkanie uświetnił Chór Ordynariatu Prawosławnego WP. Fot. Marcin Czerwiński23.12.2016 r.

Życzenia

Wkrótce Boże Narodzenie. Z tej okazji  wszystkim naszym czytelnikom życzymy:

Błogosławieństwa bożego,

ludzkiej życzliwości, niespodziewanych radości,

optymizmu, zdrowia i nadziei,

wdzięczności i wyrozumiałości,

słowem

 


18.12.2016 r.

Świąteczny czas

Idą Święta - to na pozór niezbyt odkrywcze stwierdzenie, bo kalendarz o tym przypomina niemal codziennie, odkąd nastał Grudzień. Nam też, choć akurat w tym wypadku wyznacznikiem stają się codzienne sprawunki. Koszmar.
Ten przedświąteczny rozgardiasz uświadamia nam, że czas zaczął biec podwójnie, chyba. A szkoda, bo dokąd i po co się tak śpieszyć? Pamiętajmy o tym i znajdźmy chwilę na pozbieranie myśli, wszak od rzeczy doczesnych ważniejszy jest człowiek.

Szanowni Państwo!

          Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w roku. Zapach choinki, blask lampek, atmosfera przygotowań, stół nakryty białym obrusem i dzielenie się opłatkiem. Chwile, które jednoczą wszystkich. Zmęczeni codzienną gonitwą, wśród natłoku zajęć i obowiązków poczujmy magię tych dni.

           Boże Narodzenie to rodzinne święta – a my przecież jesteśmy wielką ułańską rodziną. Życzę Państwu radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, których ciepło i życzliwość pozostanie w Państwa domach, będzie źródłem siły i optymizmu w codziennym życiu.

          Niech Nowy Rok 2017 będzie pomyślny dla każdego z nas, dla naszych rodzin, by jak najwięcej było zdarzeń które cieszą i napawają dumą. Życzę, by Nowy Rok był rokiem dla nas spokojnym i pomyślnym, by dopisywało zdrowie, byśmy potrafili odnajdywać to co wspólne, co nas łączy.

 

                Z ułańskim pozdrowieniem
w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Ułanów Karpackich

                                                                               Prezes

                                                                   /-/ mjr Robert Grzeszczyk


Jubileusze

W tym tygodniu, w wigilię Bożego Narodzenia, Ułan Karpacki Walerian Jaworski, mieszkający w Anglii, obchodzić będzie swoje 90 urodziny!

Z tej okazji składamy dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok okaże się nader łaskawy dla naszego weterana i jego rodziny.
16.12.2016 r.

Zaproszenia

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w uroczystościach „Święta Odzyskania Suwerenności”. Koleżanki i koledzy, którzy  skłonni byliby wziąć w nim udział proszeni są o kontakt telefoniczny z kol. Robertem Grzeszczykiem, celem ustalenia szczegółów organizacyjnych.15.12.2016 r.

Nowa galeria

W dziale galeria/zdjęcia opublikowaliśmy fotografie z uroczystości 75
rocznicy walk SBSK w Tobruku, które przesłali nam koledzy: P. Kopij, R. Grzeszczyk i A. Furman. Autorom zdjęć: Gabrieli Kopij, Sylwestrowi Dąbrowskiemu, Jackowi Nitkiewiczowi i Sebastianowi Kłodzie serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.12.12.2016 r.

75 rocznica bitwy o Tobruk

Z początkiem grudnia zaskoczył nas telefon z redakcji biuletynu „Kombatant”. Sprawa, a jakże, dotyczyła zbliżającej się rocznicy tobruckiej. Wspólnie z redakcją „Ułana Karpackiego” daliśmy jednak radę, a efekty będziecie mogli zobaczyć w grudniowym numerze tego czasopisma. Zapewne to dopiero początek naszej współpracy.

W trakcie odkurzania archiwaliów odkryliśmy relację z uroczystości w 50 rocznicę deblokady Tobruku. Iluż tam było Tobrukczyków, którzy przybyli do Warszawy licznie z całego niemal świata…

Co do tegorocznych obchodów. Odbyły się one 9 grudnia br., pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a organizatorem jubileuszowych obchodów walk żołnierzy SBSK o Tobruk był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wzięli w nich udział m.in. weterani II wojny światowej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Nie zabrakło pocztów sztandarowych ze szkół, harcerzy i rekonstruktorów. Zabrakło tylko Tobrukczyków, no cóż czas zrobił swoje…


Za to Nas nie mogło tam zabraknąć. Stawiliśmy się licznie bo w 12 osobowym składzie (w tym w komplecie koleżanki i koledzy z GR PUK i redakcji "UK", do których dołączyła Christine Bojen i nasz zaufany sympatyk Paweł Tanewski).

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, sprawowana w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.


Następnie w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie hołd żołnierzom SBSK złożyli weterani walk o niepodległość Polski, w tym żołnierze 3. Dywizji Strzelców Karpackich, osoby represjonowane, a także krewni żołnierzy, którzy przed 75 laty bronili tobruckiej twierdzy. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa, Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, a także korpusu dyplomatycznego. Po apelu pamięci, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.


 

Obchody zakończyło uroczyste spotkanie w Pałacu Belwederskim, podczas którego p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny uhonorował Medalami „Pro Patria”: Christine Bojen-Piotrowską, Sylwestra Damięckiego, Roberta Garcarzyka, Roberta Grzeszczyka, Krzysztofa Heroda, Mariusza Pietrusińskiego, gen. dyw. Cezarego Podlasińskiego, Joannę Skrzyńską, Wojciecha Skrzyńskiego i Pawła Tanewskiego.

Wszyscy zgromadzeni obejrzeli również krótki film - przesłanie z  nagranymi  wspomnieniami o tobruckich zmaganiach jednego z ostatnich żyjących uczestników tej bitwy, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, płk Mieczysława Heroda. Autorem filmu jest syna weterana - Krzysztof. Następnie Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wykonał koncert pieśni i utworów okolicznościowych.

Na zakończenie kierujemy na ręce p.o. Szefa UdSKiOR - p. Jana Józefa Kasprzyka - słowa uznania za perfekcyjną organizację wydarzenia ku czci tych co „Nie pytali - po co?, nie pytali - za ile?, tylko stanęli …” oraz ciepłe słowa skierowane do tych co „…propagują tradycje Karpatczyków” i redakcji „Ułana Karpackiego”. Fot. Gabriela Kopij.
27.11.2016 r.

Jubileusze

W dniu dzisiejszym Ułan Karpacki Stefan Olbrecht, na stałe mieszkający w Kanadzie, obchodzi 90 urodziny!


Z tej okazji składamy dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i  pogody ducha. Mamy nadzieję, że tegoroczna i kolejne zimy w Winnipeg będą dla naszego weterana i jego rodziny łaskawe.


Ostatnia droga

24 listopada br. o godz. 10.45, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Palejowskiego. Dla uczestniczących w ceremonii członków rodziny śp. Jerzego: syna Jana z żoną Julią oraz córki Anny z mężem Malcolmem i trojga wnucząt (Conrada, Hugo i Stefana) to ostatnie pożegnanie z ukochanym ojcem i dziadkiem.

 

W kościele Bożego Ciała w Cleethorpes oprócz rodziny zgromadzili się licznie przyjaciele, partnerzy biznesowi i członkowie organizacji, z którymi śp. Jerzy Palejowski współdziałał dla dobra lokalnej społeczności. Wśród żałobników byli m.in.  burmistrz Grimsby - p. Christina McGilligan-Fell, - p. Piter Chapman,  - Christine & Martinus Bojen, - p. Jan Zakrzewski i wielu członków rodzin weteranów PUK.

 
 

W hołdzie zmarłemu Ułanowi zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i hymn Pułku Ułanów Karpackich, następnie rozpoczęła się Msza święta w intencji zmarłego, której przewodniczył ksiądz James Early.

W jej trakcie głos zabrał syn zmarłego Jan, który przypomniał zebranym życiorys i dokonania śp. Jerzego, te z młodości i te wojenne nieodłącznie związane z Pułkiem Ułanów Karpackich, których ukoronowaniem była podchorążówka w Catterick Camp w Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło też reminiscencji powojennej działalności zmarłego w przybranej ojczyźnie,  szczególnie tych związanych z zawodem architekta i pracą społeczną.

Po nabożeństwie rozpoczął się pochówek zakończony konsolacją.

 

Spoczywaj w pokoju Jerzy! Z całą pewnością byłeś jak wszyscy Ułani człowiekiem wielkim i małym jednocześnie.

P.S. Dziękujemy p. Christine Bojen za przygotowanie biało-czerwonego wieńca z pułkową wstęgą, który został złożony w imieniu SUK. Fot. Christine Bojen.

 
 


24.11.2016 r.

Witajcie w Grimsby

Trzeba przyznać, że ten rok zapisze się w historii naszego Stowarzyszenia jako jeden z bardziej udanych, ot choćby z racji liczby przedsięwzięć, które udało się wspólnie zrealizować. Było ich całkiem sporo, zarówno tych planowanych jak i tych robionych „w ostatniej chwili”. Do tych bardziej znaczących zaliczyć będziemy mogli wizytę delegacji SUK w Grimsby, w dniach 11-14 listopada br., niejako w 70 rocznicę przybycia PUK do Weelsby Camp. Po prawdzie był to wyjazd na Remembrance Day i to przypadający w Narodowe Święto Niepodległości!

 

Nie sposób w paru zdaniach zdać pełną relację z wizyty i przekazać wszystkie szczegóły a także odczucia jej uczestników: kol. Roberta Grzeszczyka, Andrzeja Furmana i Przemysława Kopija. Podjęła się tej trudnej sztuki Christine Bojen, która była inicjatorem, dobrym duchem i znakomitym koordynatorem tej wyprawy. Z naszej perspektywy możemy całość ująć w jednym zdaniu, wyjętym z jej ust - INCREDIBLE, ENJOYABLE & BRILLIANTLY SUCCESSFUL visit. Zapewne koledzy z redakcji „Ułana Karpackiego” zrobią to lepiej w najnowszym wydaniu naszego pisemka, a my tymczasem ograniczymy się do przedstawienia Wam najważniejszych punktów programu:

 

Dzień pierwszy – piątek, 11 listopada. Wylot do Doncaster, przejazd do Grimsby i zakwaterowanie w hotelu zajął kolegom całe piątkowe popołudnie.

Dzień drugi  - sobota, 12 listopada. Wizyta w siedzibie Armed Forces Team a następnie spotkanie z panią burmistrz Grimsby Christiną McGilligan-Fell, w miejskim ratuszu. Trochę sportu czyli 3,5 kilometrowy „Poppy run” w Cleethorpes. Wizyta w Weelsby Camp i złożenie wiązanki przed tablicą PUK. Popołudniowe spotkanie z rodzinami i sympatykami weteranów Pułku Ułanów Karpackich w klubie Royal Air Force Association. Wieczór zarezerwowany na uroczystą kolacje z władzami miasta oraz przedstawicielami Armed Forces Team w składzie: Alex Baxter, Chris Shaw, Gavin Marshall i członkami British Army 17th/21st Lancers Association, do których dołączył nasz przyjaciel Simon Elmer.

 
 
Dzień trzeci – niedziela, 13 listopada. Udział w obchodach Dnia Pamięci: Msza św., udział w paradzie do Cenotaph War Memorial i złożenie wieńca „Poppy Wreath” przed pomnikiem, popołudniowa wizyta w  Cleethorpes przy „The Cleethorpes Remembrance Gate” i złożenie wieńca „Poppy Wreath”. Spotkanie z członkami British Parachute Regiment Association.    
 
 

Dzień czwarty – poniedziałek, 14 listopada. Zwiedzanie „The Grimsby Fishing Heritage Museum”, ponowna wizyta w Weelsby Camp i na cmentarzu, gdzie koledzy zapalili znicze na grobach weteranów PUK. Szybki obiad i powrót z przygodami do Poznania. Fot. Christine Bojen, Robert Grzeszczyk.

 

Za naszym pośrednictwem kol. Robert Grzeszczyk - Prezes Stowarzyszenia Ułanów Karpackich i pozostali członkowie delegacji składają serdeczne podziękowanie wszystkim osobom dzięki którym ta wizyta pozostanie długo w ich pamięci.

Szczególne podziękowania kierują do władz miasta Grimsby, z panią burmistrz Christiną McGilligan-Fell na czele, za zaproszenie i serdeczne przyjęcie,panu Gavinowi Marshallowi i jego ekipie z Armed Forces Team za kompleksowe wsparcie logistyczne. Cóż powiedzieć, perfekcja w każdym calu - well done, jak mawiają na wyspach, Mr. Marshall.

Nie mniej gorące podziękowania koledzy kierują do Christine Bojen, od której niejeden żołnierz powinien uczyć się umiejętności współdziałania, synchronizacji działań i kontaktów z mediami.

Dziękujemy też Simonowi Elmerowi i mężowi Christine - Martinusowi - za cierpliwość, zaangażowanie, wspaniałe zdjęcia i przemiłe towarzystwo. 

A całej trójce naszych angielskich przyjaciół dziękujemy za tą niepowtarzalną rodzinną atmosferę, którą tworzą przy każdym naszym spotkaniu. Nadto Martinusowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia – trzymamy za Ciebie kciuki chłopie!!! Do następnego razu. Fot. Ch. Bojen, R. Grzeszczyk.


20.11.2016 r.

Niedzielny przeplataniec

Lublin. Tobruk raz jeszcze. Nie tak dawno polecaliśmy Wam wystawę Polskie „Szczury Tobruku" 1941. Otóż tę najnowszą prezentację Działu Militariów Muzeum Lubelskiego można już oglądać. Otwarcie, bez zbędnych fajerwerków, nastąpiło zgodnie z planem.

Stoisko przedstawia historię Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wkładu jej żołnierzy w utrzymanie tobruckiej twierdzy, w tym znaczenie bitwy dla przebiegu kampanii północnoafrykańskiej. Trochę szkoda, że mapka przesłana przez kol. Sebastiana Kłodę nie została ostatecznie wykorzystana. Może następnym razem… Fot. Muzeum Lubelskie.

 
 

Białystok. Święto TOAW. W Białymstoku już po raz czwarty obchodzono święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej.  28 października br. delegacja Stowarzyszenia Ułanów Karpackich w składzie: Robert Grzeszczyk, Jacek Nitkiewicz i Adam Dryl brała udział w tegorocznym święcie organizowanym przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Białymstoku.

 

Warszawa. Wizyta w WCEO. 17 listopada w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita uroczyście obchodziło swoje święto. Nie mogło na tej uroczystości zabraknąć naszych przedstawicieli, gdyż WCEO jest współwydawcą „Ułana Karpackiego”. Stowarzyszenie Ułanów Karpackich reprezentowali koledzy: Jarosław But i Grzegorz Foryszewski.

Po części oficjalnej i artystycznej przyszedł czas na spotkanie okolicznościowe, podczas którego nasi koledzy przekazali pani dyrektor WCEO - Aleksandrze Skrabacz - okolicznościowe życzenia oraz drobny upominek w postaci książki „Ułani Karpaccy - zarys historii pułku”.

 

Łomża. Podziękowanie od weterana. Pan płk Emil Mentel obchodził niedawno wspaniałą – setną ! - rocznicę urodzin. W imieniu Stowarzyszenia kol. Robert Grzeszczyk przesłał starszemu koledze życzenia i naszą miniaturkę. Z ogromną przyjemnością przedstawiamy podziękowanie, jakie otrzymaliśmy od szacownego Jubilata.

 

18.11.2016 r.

Z garnizonów

Przez dwa dni w białostockim garnizonie uroczyście obchodzono  Narodowe Święto Niepodległości. O godz. 8.00 na placu apelowym jednostki, w przeddzień kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości za to w prawdziwie zimowej aurze, stanął na zbiórce 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Z tej okazji Dowódca 18 BPR - płk dypl. Mariusz FRĄCZEK - wręczył awanse oficerom, podoficerom i szeregowym. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiła wyczekiwana tego dnia defilada.

 
 

Centralne uroczystości rozpoczęły się w piątek, 11 listopada 2016 r. o godz. 12.30, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Uczestniczyli w nich m.in. żołnierze 18 BPR oraz kol. Jacek Nitkiewicz, który powiedział nam, że „nie pamięta tak zimnej uroczystości”. Mimo rozkapryszonej aury razem z kpt. Kamilem Kudybą, w imieniu naszego Stowarzyszenia, złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod pomnikiem. Fot. I. Kucharska, K. Klimowicz.

 
 


11.11.2016 r.

 


06.11.2016 r.

Ostatni lot


Ktoś może powiedzieć, że to historia jakich wiele miało miejsce podczas ostatniej wojny i pewnie miałby rację, ale w odróżnieniu od innych dotyczy tego konkretnego miejsca tudzież jego uczestników oraz oznaczonego dnia zdarzenia.

Przypomina też losy niektórych żołnierzy PUK, którzy jak to określono w zgodzie z ówczesnymi przepisami „nie polegli na polu chwały” czyli nie w strefie działań bezpośrednich (frontowych), ale czy ich śmierć była przez to mniej chwalebna?

 

Ważne, że wciąż możemy spotkać na swej drodze ludzi pokroju Henry’ego Smitha, którzy podobnie jak my żyją z pasją, pamiętają i działają - ot choćby tak jak opisała to w swoim artykule Magdalena Grzymkowska.

Nasi znajomi Christine Bojen i Simon Elmer wraz z Michałem Czajkowskim (jego ojciec służył w 309 dywizjonie „Ziemi Czerwieńskiej”) ostatnio odwiedzili Withcall i oddali cześć dwóm poległym lotnikom z 307 dywizjonu „Lwowskich Puchaczy”.


 
 

Jubileusze dwa

W dniach 23-25 września br. członkowie naszego Stowarzyszenia gościli ponownie w Gubinie. Okazją do spotkania były dwie okrągłe rocznice. 75-lecie obrony Tobruku przez żołnierzy SBSK – w tym PUK – i 70-lecie powstania Szkoły Podstawowej nr 2 im. 73 Pułku Zmechanizowanego Ułanów Karpackich.Przebieg tych uroczystości możecie prześledzić w relacjach dwóch uczestników tego ułańskiego spotkania: kol. Roberta Grzeszczyka i kol. Przemysława Kopija.

Galeria zdjęć dostępna jest pod tym adresem.

03.11.2016 r.

Ułani znów w Lublinie

Na początku małe sprostowanie. Owszem Ułani Karpaccy będą w Lublinie, ale wyłącznie w charakterze gości na tamtejszym zamku, od 15 listopada br. do 23 lutego 2017 r. W tym terminie Dział Militariów Muzeum Lubelskiego zaprasza na wystawę: Polskie "Szczury Tobruku" - 1941. Wystawa ukazywać będzie wysiłek Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie tobruckiej twierdzy.

Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty Działu Militariów Muzeum Lubelskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a fotografie ze zbiorów naszego Stowarzyszenia - nad którymi pracował kol. Andrzej Furman - uzupełnią całość wystawy.

A wszystko to za sprawą pozytywnie zakręconego młodego człowieka Piotra Krukowskiego. Specjalne podziękowania za użyczenie oryginalnej tobruckiej mapy kierujemy do Sebastiana Kłody. Tak oto godnie będziemy mogli rozpocząć obchody 75 rocznicy obrony tobruckiej twierdzy, w której 104 dni Ułanów Karpackich „Na Wyłomie” odegrały niebagatelną rolę. Fot. muzeumlubelskie.pl.30.10.2016 r.

Pamiętajmy o ułanach

 


29.10.2016 r.

Projekt C-15

Dawno już nic na ten temat Wam nie wspominaliśmy. A tu niespodziewanie do Białegostoku przywędrowała „paczuszka” z kraju tulipanów. O dziwo wszystkie klamoty były zapakowane w oryginalne opakowania z lat 40-tych. Aż miło popatrzeć.Z ostatniej chwili

Otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym bliższe informacje dotyczące pogrzebu śp. Jerzego Palejowskiego. Przesłał je syn zmarłego Jan. Oto i one:

„Nasz ojciec zmarł we wtorek, 25 października br. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek, 24 listopada 2016 r., poprzedzi go nabożeństwo żałobne w kościele Corpus Cristi w Cleethorpes.

Mam nadzieję, że może ktoś z Ułanów Karpackich mógłby być z nami w tym dniu. Serdecznie pozdrawiam - Janek Palejowski.

PS. Proszę o umieszczenie tej informacji na stronie Stowarzyszenia wraz ze zdjęciem.”.27.10.2016 r.

Na wieczną wartę


Jeszcze wczoraj „świętowaliśmy” a dziś koledzy z redakcji „Ułana Karpackiego” przekazali nam, otrzymaną od pani Christine Bojen, smutną wiadomość – po długiej chorobie zmarł Jerzy Palejowski.

Odszedł na wieczną wartę Ułan Karpacki, który tak wiele dobrego zrobił na rzecz podtrzymania tradycji Pułku Ułanów Karpackich i lokalnej społeczności. Jego mrówcza praca w Grimsby zasługuje na najwyższe słowa uznania. Postawa też była jest i będzie wzorem do naśladowania, bo nasz starszy kolega zawsze kierował się słowami wypisanymi na sztandarze "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Odszedł człowiek, który pokazał nam jak należy dbać o dobre imię Pułku i rozsławiać jego dokonania ku chwale Kawalerii.

PS. Jeśli otrzymamy informacje ws. pogrzebu śp. Jerzego niezwłocznie je opublikujemy.

 

Jerzy PALEJOWSKI

(1924-2016)

 


Cześć Jego Pamięci !26.10.2016 r.

Jubileusz Pułkownika

W dniu dzisiejszym najstarszy oficer  Pułku Ułanów Karpackich płk Emil Stefan Mentel kończy 100 lat!

Przy tak niezwykłej okazji wspaniałemu oficerowi i kawalerzyście życzymy wielu lat w zdrowiu, wszelkiej pomyślności oraz zachowania kawaleryjskiego ducha.

W imieniu nas wszystkich list gratulacyjny i miniaturkę odznaki pułkowej przesłał Dostojnemu Jubilatowi - prezes SUK - kol. Robert Grzeszczyk.

Wiadomość z ostatniej chwili:

do imponującej liczby odznaczeń, medali, odznak i wyróżnień eksponowanych w domu Pułkownika, w Sacramento dołączył Medal Obrońcy Ojczyzny 1939-1945 - otrzymany z rąk Konsula Generalnego RP w Los Angeles 22 października br.
17.09.2016 r.

Wspominki z Gubina

W dniu wczorajszym, o godz.11.00, obok budynku dawnego sztabu 73 pz UK miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej stacjonującym w kompleksie koszarowym przy ul. Wyzwolenia onegdaj jednostkom wojskowym. Organizatorami uroczystości byli Stowarzyszenie Oficerów Piątych Dywizji Wojska Polskiego "KRESOWIAK" i nasze Stowarzyszenie, które reprezentowali koledzy: J. Rokosik, S. Pokrzywiński, J. Przegoń, C. Sikorski i G. Foryszewski. W uroczystości uczestniczył również poczet sztandarowy SP nr 2 w Gubinie im. 73 pz UK wraz z dyrektorem szkoły p. Bogusławem Wypychem. Fot. Stefan Pokrzywiński.

 

Marsz Żywej Pamięci

9 września br. ulicami Białegostoku przeszedł  Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, w którym uczestniczył kol. Jacek Nitkiewicz i żołnierze z ułańskiej kompanii 18 bpr. Poniżej jego relacja z tego wydarzenia:

„Już po raz trzeci reprezentowałem SUK na Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Tegoroczny Marsz poświęcony był pamięci nauczycieli deportowanych na wschód. W tym samym czasie odbywał się w Białymstoku X Sejmik Szkół Karpackich, spotkanie szkół dziedziczących tradycje 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Stąd obecność na Marszu wyjątkowej liczby 278 pocztów sztandarowych i ponad 15 tysięcy uczestników. Pogoda również dopisała, co starszym uczestnikom marszu dało się trochę we znaki zwłaszcza, że liczne wystąpienia władz i polityków wydłużyła uroczystość. "Nasza" kompania pełni obowiązki kompanii honorowej we wrześniu i październiku. Chłopaki wylali "siódme poty" ale wytrzymali. Wraz z asystą żołnierzy 18 pr z kompanii dziedziczącej tradycje Pułku Ułanów Karpackich złożyliśmy wiązankę kwiatów od Stowarzyszenia Ułanów Karpackich pod pomnikiem Nieznanego Sybiraka.”.


 

Z wizytą w 18 bpr


5 września, na zaproszenie dowódcy kompanii dziedziczącej tradycje Pułku Ułanów Karpackich -  kpt. Kamila Kuduby, reprezentacja naszego Stowarzyszenia odwiedziła białostockie koszary przy ul. Kawaleryjskiej. Celem wizyty było spotkanie z żołnierzami kompanii i przybliżenie im historii Pułku Ułanów Karpackich oraz kolejnych jednostek dziedziczących ich tradycje.

Historię z lat 1940 - 1947 przedstawił kol. Jacek Nitkiewicz. Żołnierze zostali zapoznani z genezą powstania Pułku, szlakiem bojowym w okresie walk w Afryce i we Włoszech, charakterystycznymi elementami wyposażenia i umundurowania oraz uzbrojeniem Ułanów Karpackich.

Jednostki kolejno przejmujące tradycje Ułanów Karpackich zaprezentował kol. Robert Grzeszczyk - Prezes Stowarzyszenia Ułanów Karpackich. Przedstawił również plan dalszej współpracy.

 

Powrót do korzeni?

W południe 27 sierpnia po dosyć trudnych acz zakończonych sukcesami porannych zawodach strzeleckich w Ełku GR PUK dołączyła do kol. Roberta Grzeszczyka nad jezioro Dreństwo koło Rajgrodu. Tutaj nad pięknym jeziorem, w środku sosnowego boru, rozgrywały się VI Zawody o Memoriał Leśnika Kawalerzysty Majora W.P.  Nadleśniczego Antoniego Puszeta.

 

Zawody te były okazją do zaprezentowania  zgromadzonej publiczności i uczestnikom zawodów Stowarzyszenia Ułanów Karpackich.  Z drugiej strony członkowie SUK mogli podziwiać popisy sprawności kawaleryjskiej grajewskich strzelców konnych.

Dzięki uprzejmości organizatorów nasza ekipa dosiadła ich wierzchowców. Chyba im się spodobało, bo liczą na zaproszenie podczas kolejnej edycji memoriału. SUK reprezentowali: kol. Robert Grzeszczyk, Marcin Dziedzic i Jacek Nitkiewicz.
03.09.2016 r.

Z wizytą w muzeum


Kolega Robert przebywając w Warszawie zawitał na wystawę Tobruk-41 zorganizowaną przez Muzeum Wojska Polskiego, a którą reklamowaliśmy jakiś czas temu. Oto jego relacja:


„Koleżanki i Koledzy zachęcam Was, przy okazji pobytu w Warszawie, do odwiedzenia Muzeum Wojska Polskiego. Można tam obejrzeć pierwszą, jak dotąd w Polsce tak dużą wystawę: Tobruk 1941. W 75 rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie pustynnej twierdzy.

 

Prezentowane na niej cenne eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeów w Polsce, Anglii, Niemiec i Czech. Wystawa służy upamiętnieniu dokonań jednej z najbardziej zasłużonych jednostek Polskich Sił Zbrojnych.

Wzruszającym elementem tej ekspozycji jest wizualna opowieść naszego szacownego kolegi Mieczysława Heroda. Wystawa czynna będzie 31 stycznia 2017 r.” Fot. Robert Grzeszczyk.01.09.2016 r.

Pamiętamy!


77 lat temu, 1 września 1939 roku, Niemcy dokonały agresji na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.


O godz. 4.45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał bez ostrzeżenia strzały w kierunku polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Niemniej, pierwsze ataki wojsk hitlerowskich na Polskę miały miejsce kilkanaście minut przed wydarzeniami w Gdańsku – o 4.34 bombowce Luftwaffe zaatakowały most w Tczewie, a o 4.42 rozpoczęło się bombardowanie miasta Wieluń.


Dziś choć na moment pochylmy głowy w zadumie i uczcijmy tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszego kraju.

 

28.08.2016 r.

  A w Tobruku ...
 
15.08.2016 r.

Święto Wojska Polskiego

Same dobre wieści, w tym dniu szczególnym dla każdego żołnierza. W Białymstoku też świętowano. Poniżej parę słów od kolegów z GR PUK.

„Tradycyjnie uczestniczyliśmy w obchodach święta Wojska Polskiego. Kłopoty kadrowe spowodowały, że nie mogliśmy wystawić pocztu zproporcem Pułku. Wraz z dowódcą kompanii dziedziczącej tradycje Pułku Ułanów Karpackich, kpt. Kamilem Kudybą, złożyliśmy wiązankę pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Pogoda była zmienna, więc przemoczyło nas do suchej nitki. Po otwarciu zamka z Marcinowego enfield'a wylała się woda (zbijak bardzo dobrze uszczelnił komorę nabojową). Broń mamy do gruntownego osuszenia.”.

 

                                                                 DZIĘKUJEMY


dziś tym co w służbie oraz tym co przed nami straż wiedli, a także tym co po nas przyjdą. Tym, którzy byli, są i będą wierni złożonej przysiędze.

 


02.08.2016 r.

Konto dla „Ułana”


W świat został rozesłany 162 numer „Ułana Karpackiego”, a nasz Skarbnik, kol. Tomek Sędzikowski, informuje o wydzieleniu osobnego konta na potrzeby tego zasłużonego czasopisma. Od dziś dobrowolne wpłaty prosimy kierować na poniższe konto:

 

TOMASZ SĘDZIKOWSKI
OSIEDLE UŁAŃSKIE 27/2
62-020 ZALASEWO

 

BZWBK S.A. - 94 1090 2590 0000 0001 3308 9774 

EBAN - PL 94 1090 2590 0000 0001 3308 9774 

SWIFT (BIC code) – WBKPPLPP

 

Powrót do korzeni


Nie wiemy, czy to słowa papieża Franciszka, a może czysty zbieg okoliczności. Niezależnie od okoliczności wraca moda na odkrywanie historii swoich przodków.
Zjawisko to przypomina nam pamiętny rok 2011, gdzie dosłownie zostaliśmy zasypani prośbami o tego typu informacje. Cieszymy się z każdego zapytania i na miarę swoich możliwości staramy się pomóc każdemu.

Faktem jest iż w ostatnim okresie aż 8 osób kierowało do nas zapytania o losy członków swoich rodzin, głównie żołnierzy SBSK. Jednym z nich był pan Dariusz, który pytał o dziadka swojej żony ppor. Stojowskiego Józefa Franciszka - artylerzystę - Kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.


11.07.2016 r.

Ułan Karpacki nr 162 już gotowy

Dzięki uprzejmości redakcji „Ułana Karpackiego”, która właśnie zakończyła pracę nad najnowszym numerem, przedstawiamy Wam jego wersję elektroniczną. Wkrótce numer trafi do poznańskiej drukarni. Niespodzianką dla czytelników wersji drukowanej będzie suplement w postaci kalendarium SUK w latach 2008-2015. Zapraszamy do lektury.

Jednocześnie informujemy, że jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy to zaległy numer 161 „UK” od przyszłego poniedziałku „pójdzie w świat”. 


Wołyńskie łuny

Ten blask pożaru, który wciąż płonie w ludzkich sercach. I to wołanie ofiar, nie o zemstę, lecz  o pamięć trwa już od 73 lat. Obserwując to co dzieje się w temacie Zbrodni Wołyńskiej nieprędko żar ten się wypali.

Nie można przejść obojętnie wobec bestialskiego mordu 100 tys. rodaków – w tym kobiet i dzieci. Perfidia polegała na tym, że świadomie mordowano w imię iluzorycznej wolności. Najgorsze jest jednak to, że upamiętnia się dziś oprawców zamiast ich ofiary i grono sprawiedliwych.

Oddając hołd pomordowanym wpiszcie w wyszukiwarce frazę „Zbrodnia Wołyńska”, nie po to by nienawidzić. Prawdy nie wolno ukrywać, nawet jeśli jest bolesna. Fot. pmk-berlin.

 


05.07.2016 r.

Zjazd w Kożuchowie

Kolega Grzegorz Foryszewski, w sobotę 2 czerwca br., uczestniczył w III zjeździe żołnierzy 13 Pułku Zmechanizowanego w Kożuchowie. W imieniu nas wszystkich złożył pod tablicą upamiętniającą miejsce stacjonowania 13 pz skromną wiązankę.

Przed rozpoczęciem uroczystości, jak wielu innych gości odbył spacer po terenie byłych koszar, które są obecnie świetnie zagospodarowanym osiedlem mieszkaniowym, siedzibą wielu firm, a także miejscem nauki miejscowej młodzieży.

O godzinie 11.15 przed Tablicą Pamiątkową poświęconą pamięci żołnierzy służących w Kożuchowie w latach 1946-1998 spotkali się byli żołnierze, pracownicy cywilni 13 pz i zaproszeni goście. Przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje u stup pamiątkowej tablicy złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Kolejny etap uroczystości stanowił koncert w murach kożuchowskiego zamku, po którym odbyła się prezentacja książki „Jednostki wojskowe Garnizonu Kożuchów w fotografii wspomnieniowej”. Ten liczący 234 strony album zawiera unikatowe fotografie archiwalne 38 Pułku Piechoty, 38 Pułku Zmechanizowanego i 13 Pułku Zmechanizowanego, a także historię garnizonu wojskowego do roku 1945 oraz kronikę dywizjonu artylerii samobieżnej. Dla zainteresowanych podajemy numer ISBN:978-83-61074-61-8. Zjazd zakończył uroczysty bankiet w restauracji „Pod Lipami".