30.06.2016 r.

Jubileusz w Grudziądzu


W dniach 26-28 sierpnia br. Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej organizuje 28 spotkanie kawalerzystów II RP, ich rodzin i miłośników kawalerii. Na ręce kol. Rokosika wpłynęło stosowne zaproszenie do wzięcia udziału w tych uroczystościach. Tegoroczne spotkanie przypada w 90 rocznicę utworzenia Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii i 25 lecie powstania Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Zapisy przyjmuje kol. Robert Grzeszczyk (do 25 lipca br).

 

Program spotkania dostępny jest w komunikacie fundacji. W tym samym periodyku znajdziecie też wspomnienia: - śp. płk Zbigniewa WOŁYŃSKIEGO, absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, oficera 6 Pułku Ułanów Kaniowskich i Pułku Ułanów Karpackich, a także - śp. Lesława KUKAWSKIEGO, naszym zdaniem najwybitniejszego znawcy historii polskiej Kawalerii.


Piwka (dwa) dla niedźwiedzia


Na rodzimym rynku piwnym dzieje się. Nad Wisłą również postanowiono uhonorować wyjątkowego żołnierza 2 KP. Z początkiem czerwca br. Browar Koneser rozpoczął produkcję piwa „Wojtek” na licencji Beartown Beer Company Ltd w Congleton. Z kolei Browar Wrężel we współpracy z  Surge Polonia zafundował piwoszom całkowicie nowe piwo Summer Ale z miętą syryjską pod nazwą „Miś Wojtek”. Na letnie upały będzie jak znalazł. Fot. materiały prasowe.28.06.2016 r.

Pamiątka z Italii


Tym razem będzie o typowo damskim klimacie, choć w wydaniu męskim. Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć Simonowi na jego pytanie odnośnie historii jego nowego nabytku, bo również widzieliśmy tą bransoletę po raz pierwszy. Mamy za to pewną wskazówkę: biorąc pod uwagę włoskie uwarunkowania wydaje nam się, iż ta ozdoba mogła powstać w latach 1945-46 w Egipcie. A może ktoś z Was wie na ten temat więcej?

 


23.06.2016 r.

Święto 18 BPR


W dniu dzisiejszym 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy obchodził
 swoje święto. Część oficjalna to m.in. Nabożeństwo ekumeniczne w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Jerzego w intencji żołnierzy i pracowników pułku oraz uroczysta zbiórka jednostki na placu apelowym. Dalszą część stanowił otwarty festyn rodzinny w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej.Stowarzyszenie Ułanów Karpackich reprezentowali koledzy: Robert Grzeszczyk, Kazimierz Pengryn i Jacek Nitkiewicz. Nasza delegacja wręczyła dowódcy pułku płk dypl. Marcinowi Frączkowi okolicznościowy ryngraf i pisemne gratulacje z okazji święta pułku dla żołnierzy i pracowników wojska jednostki. Z kolei kol. Jacek Nitkiewicz razem z Marcinem Dziedzicem i Adamem Drylem (GR PUK) rozstawili z pomocą żołnierzy 18 BPR stanowisko „pułkowe”. Odwiedzili je nie tylko ci najmłodsi, ale i żołnierze z kompanii kultywującej tradycje ułanów karpackich. 

Co warto podkreślić spotkanie z białostockimi ułanami przebiegło w twórczej atmosferze. Na wrzesień br. zaplanowano kolejne z udziałem m.in. kolegów Grzeszczyka i Nitkiewicza. Wrażenia i odczucia "miejscowego ułana" poniżej:

- Warunki luksusowe bo namiot rozstawiło i zwinęło nam wojsko. Namiot miał nawet podłogę! Będziemy musieli popracować nad załatwieniem takiej do naszego namiotu. Wreszcie udało się spotkać z żołnierzami kompanii kultywującej tradycje PUK. Najwięcej odwiedzających było w wieku przedszkolnym. Stalowe linki zabezpieczające broń, kolejny raz udowodniły swoja przydatność. Nawet Mills'a trzeba było uwiązać bo dzieciakom bardzo podobała się "bomba". Fot. Jacek Nitkiewicz, Robert Grzeszczyk, Kamil Kudyba.

 
 


21.06.2016 r.

Eksportowe Rosomaki


W czerwcu br. hale produkcyjne w Siemianowicach Śląskich opuściły ostatnie z 40 kołowych transporterów opancerzonych „Rosomak” wyprodukowanych na zamówienie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Konfiguracja tych pojazdów jest zbliżona do wersji „afgańskiej” tj. została uzupełniona o system osłon balistycznych i przeciwminowych, które zakłady wprowadziły do konstrukcji transportera po doświadczeniach wojny w Afganistanie. Ciekawostką jest to, iż te „afrykańskie” Rosomaki, w odróżnieniu od krajowych, nie potrafią pływać. Fot. Arkadiusz Jeżyński.

 
 

Dzień Pamięci


W niedzielne przedpołudnie, w kościele garnizonowym  pw. św. Agnieszki w Krakowie, sprawowana była Msza św. w intencji ppor. Tomasza Skrzyńskiego, w pierwszą rocznicę śmierci.

 
 

W uroczystej Mszy świętej uczestniczyli: syn Wojciech z małżonką, córką Joanną i synem Pawłem. Stowarzyszenie Ułanów Karpackich reprezentowali koledzy: Andrzej FURMAN i Przemysław KOPIJ. Za duszę zmarłego pomodlił się także bliski przyjaciel śp. Tomasza - prof. Wojciech Narębski.

 

Nie zabrakło pocztów sztandarowych i harcerzy z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” w Skawinie, oraz Szkoły Podstawowej im. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich Obrońców Tobruku w Bukowskiej Woli. 

Po mszy delegacja SUK wraz z prof. Narębskim udała się na cmentarz, aby oddać hołd kolegom: Wiesławowi Łabędzkiemu i Tomaszowi Skrzyńskiemu. Fot. mjr Justyna Balik, Przemysław Kopij.

 
 

Święto 9 PSK


18 czerwca br., w Grajewie, odbyły się coroczne obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych. Mieście, które  było garnizonem dla tego oddziału kawalerii w latach 1924-1939. Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników przed Urzędem Miasta.

 

Stamtąd, po krótkim przeglądzie pododdziałów, kolumna uczestników rozpoczęła marsz do kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Kolumnę otwierała orkiestra wojskowa, za którą podążała kompania reprezentacyjna 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, członkowie Grup Rekonstrukcyjnych, społeczność Zespołu Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych oraz zaproszeni goście, a wśród nich nasz kol. Robert Grzeszczyk.

Następnie wszyscy zebrani udali się na teren Zespołu Szkół nr 2 im. 9 PSK, gdzie kontynuowano oficjalną część uroczystości. Wśród gości obecny był gen. Zatoński, który za pośrednictwem kol. Roberta przekazał najserdeczniejsze pozdrowienia dla członków Stowarzyszenia Ułanów Karpackich.

 

Uroczystości zakończył „Piknik z LIM-kiem”, który odbył się w parku przy ul. Wojska Polskiego. Fot. Robert Grzeszczyk.12.06.2016 r.

Złoty jubileusz

Jarosław JAKUBOWSKI w bieżącym roku obchodzi 50-lecie pracy zawodowej. To jedna z nielicznych już osób, która samodzielnie wykonuje w metalu i emalii odznaki jednostek Wojska Polskiego.
Z tej okazji, na terenie Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, została zorganizowana wystawa jego prac zatytułowana Arcydzieła sztuki grawerskiej. W dniu dzisiejszym uroczyście otwarto wystawę, na którą przybyło wielu gości. W tym ci, dla których Pan Jarosław przez lata wykonywał i wykonuje różne precjoza. Nie zabrakło też naszej delegacji. SUK reprezentowali koledzy: Jan Rokosik, Sławomir Roman i Przemysław Kopij.
Punktualnie o godzinie 12.00, Jarosław ŁUCZAK - Kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu (na fot. z prawej) - przedstawił życiorys solenizanta i jej liczne dokonania. Całość dopełniła cześć artystyczna, w której jubilat odśpiewał „Czerwone Maki ….”. Licznie zgromadzeni goście mogli zapoznać się z wystawą prac artysty i kierowanej przez niego pracowni, która mieści się przy ul. Warszawskiej 111 w Poznaniu.
 
Warsztat pana Jarosława wykonał m.in. odznakę 5 Kresowej Brygady Zmechanizowanej, „flagówki” Batalionu Czołgów Ułanów Karpackich i 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. W 2015 r. pracownia wykonała miniaturkę odznaki honorowej PUK dla naszego Stowarzyszenia.
Naszemu przyjacielowi z okazji jubileuszu pracy twórczej życzymy wszystkiego najlepszego. Sto lat w zdrowiu Panie Jarosławie! Fot. Arleta Fiksek, Przemysław Kopij.
 
 


10.06.2016 r.

Ku lepszemu


Zmiany same w sobie nie są złe. Dzięki inicjatywie kol. Jarosława Gołębiowskiego i przy parciu Zarządu SUK jesteśmy od dziś na Facebooku.

Ponadto nasza redakcja przygotowuje się do kompleksowej zmiany naszej strony internetowej, choć to potrwa zapewne nieco dłużej. W każdym razie „zamieniamy T-72M1 na Leopardy A2” przynajmniej wg. zapewnień kol. Jarosława.07.06.2016 r.

Podwójny jubileusz


5 czerwca br., delegacja SUK w składzie: Grzegorz Foryszewski i Mirosław Kucharski z małżonkami oraz kol. Wojciech Skrzyński z synem Pawłem i jego rodziną, uczestniczyła w obchodach 150-lecia  powstania Szkoły Podstawowej w Bukowskiej Woli, która od 1996 r. nosi dumnie imię Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – Obrońców Tobruku, a to za sprawą dobrze znanego nam Mieczysława Heroda - tobrukczyka - do którego dołączyło 20 innych kolegów.

 

Uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi państwowej na maszt i wejściem pocztów sztandarowych. Wszystkich przybyłych gości, grono pedagogiczne i uczniów przywitał dyrektor szkoły p. Jan Manterys. Słowo o Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich i niedawno zmarłym Tomaszu Skrzyńskim w imieniu dyrektora krakowskiego oddziału IPN-u wygłosił Naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów p. Rafał Dyrcz. Kolega Wojciech Skrzyński wraz z synem i wnuczkiem dokonali odsłonięcia tablicy. Z kolei kol. Grzegorz w asyście naszych pań złożył okolicznościową wiązankę kwiatów od członków Stowarzyszenia.

 

Potem, przed budynkiem szkoły, wszyscy zebrani uczestniczyli w polowej Mszy św. sprawowanej w intencji wszystkich tobrukczyków oraz nauczycieli i uczniów szkoły. Po mszy najlepsi uczniowie, startujący w szkolnych konkursach, otrzymali cenne nagrody. Całości dopełniło towarzyskie spotkanie zaproszonych gości, absolwentów i przyjaciół szkoły w miejscowej remizie.

 

Na uroczystości obecna była również dwójka naszych przyjaciół: p. Zofia Majsterek – córka śp. ppor. Szczepana Stańczykiewicza i prof. Wojciech Narębski. Jak zwykle nie obyło się bez pogaduszek i pamiątkowych fotografii.03.06.2016 r.

Co może wolontariat? Zdecydowanie dużo!


Szukając informacji o historii ex-lotniska w Ingham, które w latach ostatniej wojny było domem dla polskich dywizjonów bombowych natknęliśmy się na wymowny wpis Johna Rennisona jednego z wolontariuszy niezwykłego projektu: - Jako autor i znawca historii RAF-u z okresu II WW czuję, iż Polskim Siłom Powietrznym zawdzięczamy ogromny dług wdzięczności za rolę jaką odegrały podczas ostatniej wojny”.

 
 

Sprawczynią naszych poszukiwań była oczywiście Christine Bojen, która przesłała nam link z uroczystości otwarcia „Ogrodu Pamięci” (26 maj br.), a która od 2 lat pracuje jako wolontariuszka przy projekcie „RAF INGHAM HERITAGE CENTRE. HOME OF THE POLISH BOMBER SQUADRONS.” (na jednym z poniższych zdjęć z panią Wandą Szuwalską).

 

Przebieg uroczystości relacjonowała BBC i lokalne media. Tradycyjnie sztandar Polish Air Force Association o/Nottingham dumnie trzymał Simon Elmer.

 

A wszystko zaczęło się od człowieka nazwiskiem Geoff Burton, byłego sierżanta RAF-u (na poniższym zdjęciu trzeci od prawej), który po zakończeniu służby w 2003 r. osiedlił się w Ingham. Pewnego dnia zainspirowany uroczystością na polskim cmentarzu w Northolt postanowił odnaleźć wśród okolicznych pól ślady po byłym lotnisku, z którego w latach 1942-1944 polskie dywizjony bombowe 300 i 305 latały nad Bremę, Kolonię, Duisberg, Düsseldorf, Mannheim i Hamburg. O dziwo nikt z miejscowych nie potrafił mu pomóc.

 

W 2010 r. na jednej z lokalnych imprez lotniczych zaprezentował swój projekt i zaskoczony pokaźnym odzewem wziął się do roboty. Dzisiaj RAF INGHAM HERITAGE GROUP wraz ze swoimi wolontariuszami oraz dzięki ofiarności znacznej grupy sympatyków projektu (w tym polskich i miejscowych władz), sukcesywnie przywraca do stanu pierwotnego „koszary” dawnego lotniska. Jak widać chcieć to móc. Fot. twitter.com, bbc.com, lincolnshireecho.co.uk, lincolnshirelife.co.uk, rafingham.co.uk


Jubileuszowa galeria Simona


Jak ten czas leci. Jeszcze nie tak dawno umieszczaliśmy pierwsze zdjęcia przysłane przez Simona Elmera w naszej galerii, a dziś popołudniu uczyniliśmy to po raz dwudziesty. Tematem galerii jest Staghund „Kutno” ze szwadronu dowodzenia PUK. Miejsce akcji - gdzieś w Apeninach wczesną wiosną 1945 r.

Dla wszystkich modelarzy mamy niespodziankę – kopalnię wiedzy (ilustrowaną) na temat Staghund-a Mk.I.31.05.2016 r.

We „włoskim” obozie


A nasza grupa rekonstrukcyjna również nie próżnuje. Niedawno wrócili z VI Podlaskiego Pikniku Militarnego. W Ogrodniczkach k. Supraśla w dniach 26-29 maja br. odbyła się największa w tym regionie impreza militarna. Kolega Jacek w krótkich żołnierskich słowach pisze:

 

„Tradycyjnie w weekend po święcie Bożego Ciała na terenie nieczynnej żwirowni w Ogrodni-czkach pod Białymstokiem, odbył się Piknik Militarny. Sąsiadowaliśmy z połączonymi grupami z Białorusi z jednej strony i grupą odtwarzającą włoskich Bersaglieri z drugiej. Pomimo dosyć odległej od głównego szlaku lokalizacji nasze stanowisko odwiedziło sporozwiedzających. Największą atrakcją - dla dzieci - była stara maszyna do pisania.

W załączeniu kilka naszych fotek, liczne relacje z całej imprezy dostępne są na stronach lokalnej prasy.

W wolnej chwili odwiedziliśmy porzucone przez męską obsadę obozowisko "włoskie", gdzie przywitał nas personel cywilny, który nie opuścił swojego miejsca pracy.

Kolejna impreza to święto 18 BPR.”.

 
Oglądając nadesłane zdjęcia - zwłaszcza te z porzuconym personelem cywilnym "włoskiego" obozowiska - mieliśmy nieodparte wrażenie, że to remake drugiej części „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”! Macie podobne skojarzenia? Fot. Jacek Nitkiewicz.
 
 

Droga donikąd?


Nasz nowy kolega wykazał się czujnością godną starego wyjadacza. Wojciech Skrzyński polecił nam lekturę artykułu zamieszczonego w numerze 6/2016 (s. 62) miesięcznika „W Sieci Historii”, pod wymownym tytułem „Wielka droga żołnierzy Andersa”, skreślonego piórem Przemysława Waingertnera. I się zaczęło...

 

W ciągu paru godzin na redakcyjnej skrzynce rozpętała się nawała ogniowa, którą można by porównać z tą sprzed pierwszego natarcia na Monte Cassino. Lista grzechów głównych nie jest długa, ale czarę goryczy przelał już pierwszy akapit. Oprócz ryzykownej tezy autora o „szali zwycięstwa” możemy tam znaleźć informację jakoby 2 Korpus Polski utworzono w lipcu 1942 r. Miesiąc się zgadza, tylko rok był 1943.

Nadto znajdziemy tu wszystkie większe bitwy żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, choć tytuł sam w sobie jest jednoznaczny.

Naszym zdaniem w poczytnym piśmie korekta powinna być bardziej czujna lub chochliki drukarskie mniej złośliwe. Nie tędy droga „pod strzechy”. Fot. rlegutko.pl30.05.2016 r.

Szwadron w Inferno Track


Nasz serdeczny przyjaciel Krzysztof Piotrowski przysłał nam ciekawą relację z wyprawy „połączonych” grup rekonstrukcji historycznej. Okazją była 72 rocznica bitwy o Monte Cassino. Jest czego pozazdrościć kolegom. Poniżej mapka z wyprawy.

 
 

Archiwum historii mówionej 2 KP


Nasz kolega Robert Grzeszczyk odnalazł na stronie Polskiego Radia ciekawą inicjatywę. To mini audioteka, którą przygotowano we współpracy z dobrze Wam znanym Ośrodkiem Karta. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się na tyle rozreklamować działalność Fundacji Ośrodka KARTA by mogła normalnie funkcjonować. Gratulujemy pomysłu!

 
 

Nowa kaplica w krakowskim sanktuarium


20 maja br., w sanktuarium św. Jana Pawła II poświęcona została m.in. Kaplica Loretańska. W jej centralnej części stoi złota figurka Matki Bożej z Loreto. Kaplica powstała dzięki ofiarnej pomocy włoskiego regionu Marche i gmin ANCI Marche.

 

Nasze zainteresowanie tym wydarzeniem wzbudził zagadkowy wpis na portalu Corriere Adriatico. Wynika z niego, że to Ułani Karpaccy wyzwolili naszych włoskich przyjaciół. No cóż, widocznie nasi starsi koledzy zapadli im głęboko w pamięci, a może to zwykły chochlik drukarski.

W każdym razie pewne jest jedno: to piękny dowód wdzięczności dla polskich żołnierzy, którzy latem 1944 r. wraz z sojusznikami wyzwolili region Marche. O tych wydarzeniach i wizytach Jana Pawła II na tym terenie będą przypominać mozaiki, które zdobią ściany kaplicy. Fot. Dominika Cicha /Foto Gość21.05.2016 r.

W stolicy i w terenie


Ponoć my Polacy jesteśmy mistrzami prowizorki, bo …nie ma lepszej imprezy niż ta zorganizowana spontanicznie. Widocznie nasz nowy Prezes kol. Robert Grzeszczyk również wyszedł z tego założenia. Będąc służbowo w stolicy naprędce skrzyknął „grupę warszawską”.

 

19 maja br., w Świątyni Opatrzności Bożej, z okazji 72 rocznicy Bitwy o Monte Cassino delegacja Stowarzyszenia Ułanów Karpackich w osobach kolegów: Roberta Grzeszczyka, Jarosława Buta, Bogdana Panka, Grzegorza Foryszewskiego i Andrzeja Furmana złożyła wiązankę kwiatów pod tablica upamiętniającą poległych na polu chwały żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich. Po uroczystości, w pobliskiej kafejce, był czas na kawę, ciastko i koleżeńskie pogaduchy.

 

Przy okazji kol. Andrzej Furman - redaktor „UK” obiecał, że obszerniejszy artykuł ukazujący wysiłek polskich żołnierzy w zdobycie masywu Monte Cassino zostanie zamieszczony na łamach kolejnego numeru „Ułana Karpackiego”.

 
 

Białystok, 13 maja 2016 r. W Publicznym Gimnazjum nr 9 odbyła się uroczystość z okazji 15-tej rocznicy nadania imienia  - 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wśród sporego grona zaproszonych gości byli też: kol. Jacek Nitkiewicz i ppłk Bogdan Topór -prezes białostockiego oddziału Związku Byłych Żołnierzy PSZ na Zachodzie.

 

W przygotowanej na tą okoliczność akademii szkolnej była oczywiście krótka lekcja historii nt. patrona szkoły i filmowe przypomnienie  uroczystości nadania imienia sprzed 15 lat.

 
 

Po części oficjalnej reprezentacja uczniów  i nauczycieli złożyła kwiaty na grobie porucznika Eugeniusza Kalinowskiego – żołnierza 2 Korpusu Polskiego, uczestnika walki pod Monte Cassino, który 2001 r. wyszedł z inicjatywą nadania gimnazjum tak znamienitego patrona. Fot. pg9.bialystok.pl19.05.2016 r.

Tropami ułańskich tajemnic


W rocznicę pamiętnego szturmu Ułanów Karpackich na wzgórza Pizzo Corno chcemy przedstawić Wam nieco inną historię niż zazwyczaj, niekoniecznie związaną z samą ułańską wiktorią, choć z ułańskim charakterem na pewno. Chcemy w ten sposób przywrócić pamięć o tych spośród rodziny ułańskiej, których z różnych względów nie dane nam było poznać, a którzy o Polskę bili się równie skutecznie jak pod Pizzo Corno. 

Ten trochę przewrotny tekst jednego z naszych kolegów został zainspirowany pewnym witrażem, który znajdziecie w krakowskim kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Na zachętę - co wspólnego, dla zwykłego śmiertelnika, mogą mieć ze sobą: fascynująca kobieta, Zakon Cysterski i zwyczajny Ułan Karpacki? Jeśli nie znacie odpowiedzi – zapraszamy do lektury. Jednocześnie będziemy wdzięczni wszystkim, którzy zechcą podzielić się z nami swoją wiedzą na temat Krystyny i Bolesława Singlerów - fundatorach tego witraża, mieszkającym onegdaj w Melbourne, w Australii.17.05.2016 r.

Duma Kawalerii

Bundeswehra i US Army Europe zorganizowały w dniach 10-13 maja br. zawody pk.: Strong Europe Tank Challenge. Terenem zmagań była baza w niemieckim Grafenwoehr.

To pierwsze od 1991 r. tego typu zawody. Wzięło w nich udział siedem plutonów czołgów z sześciu państw. Polskę reprezentował 1/1/1bcz 34 BKPanc z Żagania. Chłopaki rywalizując z czołgistami z Niemiec, Danii, Włoch, Słowenii oraz USA (2 plutony) ostatecznie zajęli 3 miejsce.

Przez dwa dni nasz pluton wykonał zadania ogniowe i taktyczne w obronie oraz w natarciu (odpowiednio 1 i 2 miejsce). Dzień trzeci (13-go !) to „jedynie” 100 km trasa, na której rozmieszczono 6 punktów, gdzie nasi pancerniacy wykonywali różnorodne zadania: pokonywania toru przeszkód

i strzelania z broni osobistej, identyfikacji pojazdów, działania w warunkach skażeń / wykrycia ajdików (IED) oraz wsparcia medycznego.
P.S. Co ciekawe - trzy pierwsze miejsca zajęły reprezentacje wyposażone w Leopardy (Niemcy - 2A6, Dania - 2A5DK, Polska - 2A5).15.05.2016 r.

Historia arcypolska

To fragment z tytułu dramatu Tadeusza Słobodzianka z Niedźwiedziem Wojtkiem w roli głównej, a którego premiera miała miejsce 6 maja br., na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Sam autor o swej sztuce mówi:  „Historia opowiadana przez Wojtka to ważny kawałek historii Polski, opowiedziany przez niedźwiedzia w ogrodzie zoologicznym, który wspomina swoją historię. Ale to poważna opowieść – o Polsce, narodzie. Zadaje pytania o to, co to jest naród? Według jakich kategorii możemy mierzyć narodowość, skoro wśród tych dzielnych i odważnych polskich żołnierzy są z pochodzenia zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, Litwini i Żydzi; są także różne religie”.

 

Nam najbardziej utkwiły w pamięci inne słowa autora nawiązujące do przesłania dramatu, który twierdzi, że to: „…wyjątkowo przenikliwa diagnoza polskiego społeczeństwa, które utraciło zdolność elementarnego porozumienia w sprawach najprostszych.".

W roli Niedźwiedzia  Wojtka – Michał Piela, czyli popularny na szklanym ekranie aspirant Nocul. Spektakl trwa 2 godz. 20 min. Najbliższy już 4 czerwca. Idziecie? Fot. teatrdramatyczny.pl

 

Wieści z wyspy


Otrzymaliśmy korespondencję od naszych dobrych znajomych z Anglii. Pierwszy odezwał się Simon Elmer. U Simona życie idzie swoim torem, czego dowodem jest jego najnowsza diorama przedstawiająca Shermana III (M4A2) o nazwie własnej BIZON II z 1 szwadronu 1 Pułku Ułanów Krechowieckich uczestniczącego w operacji adriatyckiej, w lipcu 1944 r.

 

Otrzymaliśmy również link do ciekawego filmu z zasobów IPMS-u na którym możecie zobaczyć m.in. Staghounda w pełnej krasie. W zamian otrzymał od nas sporą garść informacji o „obiekcie pożądania” jego przyszłego dzieła, a który w Iraku służył do szkolenia kierowców PUK, na przełomie lat 1942/43 - Morrisa Mk. I „Recce”. Fot. archiwum.

 
 

Następna była oczywiście Christine Bojen, która 7 maja br. wzięła udział w corocznych obchodach upamiętniających zbrodnię katyńską,w katedrze Southwell. Tym razem była tam sama, bo „główny sztandarowy” Simon zaniemógł. Tak jak w ubiegłych latach stawili się weterani z koła Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK) oraz Stowarzyszenia Polskich Sił Powietrznych w Nottingham.

 

Nie zabrakło też miejscowej polskiej młodzieży (tych w harcerskich mundurkach i bez oraz chórzystów). Sztandary organizacji kombatanckich dumnie prezentowali: SPK - Wiktor Szolin, syn weterana 5 KDP, Polish Air Force Association - Michael Czajkowski, syn weterana polskiego 309 Dywizjonu Ziemi Czerwieńskiej. Po uroczystości jej uczestnicy udali się do herbaciarni na tradycyjną kawę z ciastkiem. Fot. Christine Bojen.

 

Trzecią wiadomość pozyskaliśmy sami z …polskiej prasy. Okazuje się, że Brytyjczycy pozazdrościli nam rozpoczęcia prac nad filmem o legendarnym polskim dywizjonie myśliwskim. Polska produkcja, oparta na książce Arkadego Fidlera, nosić będzie tytuł „Dywizjon 303” i zobaczymy ją na ekranach w 2017 r. Brytyjska wersja to „303”. Kiedy ją zobaczymy i czy w ogóle trudno powiedzieć.


Swoją drogą wcale się nie dziwimy, wszak polscy piloci w Bitwie o Anglię zaliczyli 12% zestrzeleń, choć stanowili zaledwie 5% wszystkich pilotów RAF-u. To niezła statystyka jeśli uwzględnimy fakt, iż w tych 5% zawierają się również piloci latający w 2 dywizjonach bombowych. O klasie polskich pilotów niech świadczą pewne powojenne zawody, w których o miano najlepszego strzelca rywalizowali ze sobą piloci dywizjonów myśliwskich RAF-u. Trzy pierwsze miejsca zajęli …Polacy. Fot. materiały prasowe.
 

Z (nie) zawsze słonecznej Italii

Oprócz naszych angielskich przyjaciół odezwał się do nas nasz rodak mieszkający na stałe we Włoszech, a którego artykuły cyklicznie goszczą na naszych łamach dzięki jego uprzejmości – Krzysztof Piotrowski. Krzysio - jak go zwiemy - w kwietniu br. wraz z całą rodziną uczestniczył w odsłonięciu pamiątkowej tablicy ku czci 12-go Pułku Ułanów Podolskich. Jest ona hołdem złożonym przez  Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich, jak zaznaczono w inskrypcji.

 

Uroczystość miała miejsce na dziedzińcu przy kościele polskim pw. Świętego Biskupa i Męczennika, znajdującym się w samym sercu Wiecznego Miasta. Fot. Krzysztof Piotrowski.


Nasz kolega Sylwester Dąbrowski wraz z małżonką również ostatnimi czasy gościł na ziemi włoskiej. To dobry czas na wakacyjne wojaże, bo temperatury za dnia są tam o tej porze roku jeszcze znośne. W programie nie mogło zabraknąć wizyty na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Pod pomnikiem cała wycieczka złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów. W kwestii kwiatów - maki dalej rosną na MC. Fot. Sylwester Dąbrowski.


 
 


01.05.2016 r.

Powrót legendy czyli gratka dla kolekcjonerów

90-lecie działalności Fabryki Broni "Łucznik" oraz 80 rocznica zatwierdzenia pistoletu VIS wz. 35 do produkcji seryjnej stały się okazją do zorganizowania przez radomską fabrykę aukcji internetowej dzięki której wybrańcy mają niepowtarzalną okazję do zakupu repliki tego pistoletu.

W komplecie oprócz samej broni, magazynek na osiem naboi, jubileuszowe opakowanie z logo producenta, reprint instrukcji użytkowania z 1937 roku oraz karta gwarancyjna, instrukcja broni i instrukcja strzelecka. Aukcja trwa do 10 maja br.

 

Święto Ułanów Poznańskich

W ubiegłą niedzielę, zgodnie z planem zamierzeń, sześcioosobowa delegacja naszego Stowarzyszenia wzmocniona GRH „Karpaty” uczestniczyła w obchodach „Dnia Ułana”. Już po raz XXXI-ty w Poznaniu oddano hołd poległym, pomordowanym i zmarłym Ułanom Poznańskim.

 

Nasza delegacja uczestniczyła m.in. w uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej – Pani Poznania. Po mszy złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów pod pomnikiem pułku a także wzięła udział w skromnej uroczystości w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.


Jubileusz szkoły


Szkoła Podstawowa w Bukowskiej Woli nosi zaszczytne imię Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – Obrońców Tobruku.  Bywała tam częstym gościem krakowska „trójka”. W bieżącym roku szkolnym placówka obchodzić będzie 150 lecie powstania i 20 lecie nadania imienia. Taki podwójny jubileusz zasługuje na szczególne zaakcentowanie. Uroczyste obchody zostały zaplanowane na 5 czerwca br., a w przesłanym programie znaleźć można m.in.: odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. ppor. Tomasza Skrzyńskiego, uroczyste przekazanie zgromadzonych dokumentów i pamiątek po żołnierzach SBSK, zorganizowanie wystawy poświęconej jubileuszowi, czy rozdanie nagród XIV edycji konkursu „Ku Wolnej Polsce”.
26.04.2016 r.

Wybory w Wenecji

W dniach 22-24 kwietnia br. odbył się doroczny zjazd ułański. Kolega Jan Rokosik zorganizował nam pobyt w Wenecji na Kujawach. Trzeba przyznać, że wybór był trafiony, bo okolica malownicza a i kapryśna o tej porze pogoda dopisała. Tym razem przyjechało 19 kolegów, w tym część ze swoimi wybrankami.

 

Głównym zamierzeniem było VI Walne Zgromadzenie członków naszego Stowarzyszenia, które odbyło się w ubiegłą sobotę. W związku z brakiem wymaganego statutem kworum rozpoczęło się ono z półgodzinnym opóźnieniem i przebiegało według opracowanego programu. Obrady były owocne, choć czasami bardzo burzliwe. Zakończyły je wybory uzupełniające na stanowisko prezesa zarządu.

Nowym Prezesem SUK – zgodnie z wolą większości – został kol. Robert Grzeszczyk. Przewodniczący zebrania kol. Jarosław But złożył nowemu prezesowi gratulacje i życzył mu powodzenia w jego misji, natomiast kol. Janowi Rokosikowi  podziękował za dotychczasowe kierowanie Stowarzyszeniem.

 20.04.2016 r.

Powrót z dalekiej podróży

W „Etyce solidarności’ pewien znany krakowski filozof zanotował: „Wybierając Ojczyznę, wybieramy również własną historię. […]. Ma to ogromne znaczenie. Nawiązując do historii, człowiek ma udział w godności tych, których dzieło kontynuuje”.

 

Ponad 14 tys. kilometrów przebyli niemi świadkowie historii człowieka, któremu nie dane było – jak wielu innym po wojennej zawierusze – wrócić do Ojczyzny. Z dalekiej Południowej Afryki do polskiego Szczecina. Dzięki temu możecie obejrzeć parę fotografii pułkowych nieśmiertelników, nieodłącznych towarzyszy każdego żołnierza. My stosując się do przemyśleń ks. prof. Tischnera napisaliśmy parę słów o ich pierwszym właścicielu, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że nie sposób zawrzeć całego życia w paru linijkach.  Fot. Marcin Wojakowski.
25.03.2016 r.

Życzenia świąteczne

 
 

Skarb w klasztorze

 

Każdy z nas ma swoje tajemnice, miał je też zmarły w 2008 r. ojciec Adam Studziński. O ile prawie każdy wie, że w czasie wojny był kapelanem w 2 KP, a po niej kapelanem środowisk kombatanckich, to nie każdy wie, że był też m.in. konserwatorem i znawcą sztuki (tym zajmował się w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów, jako absolwent wydziału konserwacji dzieł sztuki krakowskiej ASP - rocznik 1970).

Trzy dni temu - podczas inwentaryzacji zbiorów - okazało się, że jego pancerna „szafa”, zamknięta w jednym z pomieszczeń klasztornego dziedzińca na ul. Stolarskiej, skrywa sensacyjny skarb.

 

Oprócz niego  znalazły się tam przedmioty przechowywane w klasztorach Zakonu Dominikanów na Kresach. Te obrazy, ornaty i dokumenty, zostały przewiezione do Krakowa w 1945 r. Fot. Klasztor oo. Dominikanów.
23.03.2016 r.

Rocznice

Dzisiaj przypada 40 rocznica śmierci osoby szczególnie bliskiej Ułanom Karpackim. Osoby i Dowódcy o nieprzeciętnych talentach i nienagannej postawie, której roli w najnowszej historii Polski nie sposób pominąć.

 

Oddając cześć Panu Generałowi Kopańskiemu pragniemy zachować jego dokonania widziane oczyma Ułanów Karpackich – dla potomności.

Publikujemy także wspomnienie o zmarłym wygłoszone przez gen. Klemensa Rudnickiego na falach Radia "Wolna Europa", a które to opublikował w nr 81 „Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej”.

 
 
 
 

Nowe nabytki

Z nieskrywaną satysfakcją informujemy, że od dnia wczorajszego jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 14-ki archiwalnych numerów „Ułana Karpackiego” z lat 1989 - 97, a wydanych przez naszych poprzedników - Związek Ułanów Karpackich. Udało się je zakupić na jednym z portali aukcyjnych za niewygórowaną sumę 100 zł.


Wszystkie numery są w stanie bardzo dobrym, prawie nieużywanym, z lekkimi zażółceniami (ząb czasu) i stanowią unikatowy zbiór wspomnień, relacji, korespondencji między weteranami tego znakomitego pułku. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników kawalerii pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
08.03.2016 r.

Ułański zjazd 2016

Na prośbę zarządu naszego Stowarzyszenia informujemy, że w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. odbędzie się coroczne ułańskie spotkanie członków SUK. Tym razem gościć będziemy na ziemi pałuckiej, Ośrodek „Przystań Wenecka” (współrzędne GPS) Program i kosztorys spotkania koledzy otrzymali pocztą elektroniczną. 

Zgłoszenia przyjmuje kol. Jan Rokosik. Wpłaty - najpóźniej do 25 marca br. – wnosimy na konto Stowarzyszenia. W tytule przelewu proszę podać: „Spotkanie Ułańskie 2016”. Zapraszamy gorąco.


05.03.2016 r.

161-szy już gotowy

Zgodnie z zapowiedzią oddajemy w wasze ręce najnowszy numer (161) Ułana Karpackiego. Ten nieco grubawy numer jest w pewnym sensie wyjątkowy, bo poświęcony dwóm wspaniałym Ułanom, którzy odeszli już na „wieczną wartę”: Tomaszowi Skrzyńskiemu i Czesławowi Jakubikowi. 

Ponadto trochę pułkowej historii i kilka relacji z wydarzeń, którymi żyliśmy w drugiej połowie 2015 r. Zapraszamy do lektury.01.03.2016 r.

Ułan w drodze

Kolega - redaktor Andrzej informuje, że obydwie partie zaległego numeru (160) „Ułana Karpackiego” zostały już wysłane do odbiorców. To nie koniec dobrych wieści. Otóż nr 161 trafił już do drukarni oraz do naszej redakcji. Po drobnej korekcie wersja cyfrowa będzie wkrótce dostępna dla czytelników. 

Prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości. Przypominamy także, że osoby zainteresowane wsparciem naszego pisemka mogą to uczynić – wpłacając datki na konto SUK z dopiskiem „Na Ułana”. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. 
 

Colt po brytyjsku

Z przyjemnością przedstawiamy Wam najnowszy nabytek GR PUK – rewolwer Enfield No.2 Mk I. Oczywiście kol. Jacek nie byłby sobą gdyby nie wypróbował go na strzelnicy. 

 
 

Efekty widać na załączonych fotografiach. Co ciekawe: w tej broni bębenek obraca się w stronę przeciwną niż w amerykańskich Coltach. W czerwcu 1940 rewolwery te trafiły m.in. do oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

 

Pułkowe „Cairo”

Po dłuższej przerwie odezwał się do nas Simon. Zameldował, że u niego wszystko w porządku pomimo pewnych zawirowań. Przy okazji pochwalił się nową dioramą z pułkowym akcentem. W roli głównej samobieżne działo przeciwpancerne M3 GMC „Cairo”, na którym walczył m.in. Jerzy Palejowski.

 
 22.02.2016 r.

200 lat dla weterana.

W dniu 98 urodzin płk w st. spocz. Mieczysława Heroda delegacja SUK zameldowała się w krakowskim domu jubilata o godz. 11.00, w składzie: Joanna Skrzyńska, Andrzej Furman, Przemysław Kopij i Mirosław Kucharski z małżonką Katarzyną.

Oprócz nas na tą kameralną uroczystość przybyło całkiem pokaźne grono znamienitych gości. Część oficjalną rozpoczęły listy z życzeniami: m.in. od Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Przewodniczącej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – pani Anny Marii Anders oraz  p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Józefa Kasprzyka. Następnie Dowódca COLąd – DKL im. gen. broni Władysława Andersa w Krakowie – gen. dyw. dr Cezary Podlasiński, w imieniu pani Anny Marii Anders, uhonorował jubilata „Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, nadanym mu przez ROPWiM.


Delegacja SUK złożyła drogiemu Mieciowi najserdeczniejsze życzenia kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu. Jak na urodzinową uroczystość przystało nie zabrakło urodzinowego tortu ze specjalnymi życzeniami od wszystkich Ułanów. Miniaturka odznaki pułkowej i świeżo wydany numer „Ułana Karpackiego” dopełniły „część prezentową”. Do życzeń dołączył weteran walk o Monte Cassino – nasz i Miecia serdeczny przyjaciel – prof. Wojciech Narębski. Wszyscy razem odśpiewaliśmy jubilatowi… 200 lat.

 
 

Przy tradycyjnej szklaneczce dostojny jubilat opowiedział ze szczegółami swoim gościom szlak bojowy i zaprezentował najnowszą książkę swojego autorstwa wydaną przez "Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939". Obiecane poprzednio „wojenne wyczyny” kol. Mieczysława – autorstwa Mariana Oleksego - znajdziecie pod tym linkiem. Fot. mjr Justyna Balik, Andrzej Furman.
19.02.2016 r.

Urodziny artylerzysty

Artylerzysta, wierny towarzysz i „Ułan Honorowy”, kawaler orderu Virtuti Militari, uczestnik trzech kampanii – Mieczysław Herod kończy jutro 98 lat. Z tej okazji pragniemy złożyć drogiemu solenizantowi najlepsze życzenia urodzinowe. Sto lat Mieciu, pardon – Panie Pułkowniku!

 

Oczywiście wybieramy się do naszego przyjaciela, na szklaneczkę. Przygotowujemy również okolicznościową kartkę z kalendarza o życiowych „wyczynach” artylerzysty i ułana w jednym – dla potomności. Ukaże się po naszym powrocie. Do tego czasu polecamy Wam jego wspomnienia.

 14.02.2014 r.

Koleje żołnierskiego losu

 

Awans w uznaniu zasług. 21 stycznia br. w Sali tradycji  9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania do stopnia pułkownika naszemu koledze ppłk rez. Józefowi Zyskowi przez Szefa WSzW w Olsztynie.

 

W uroczystości  wzięło udział wielu znakomitych gości: komendantów, szefów i dowódców jednostek i instytucji wojskowych z regionu oraz przyjaciół i kolegów naszego „Marszałka”. Iwona i Piotr Chełmiccy, odczytali i wręczyli koledze Józefowi życzenia od Stowarzyszenia.

 
 

Pożegnanie ze służbą. 31 stycznia 2016 roku był ostatnim dniem żołnierskiej służby dla odchodzącego do rezerwy mjr Sławomira Romana – szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.

 

Trzy dni wcześniej Zarząd Stowarzyszenia w osobach kolegów: Jana Rokosika i Tomasza Sędzikowskiego podziękował koledze Sławkowi za wieloletnią, sumienną i oddaną służbę oraz pracę jako sekretarza SUK. Oprócz życzeń wielu  sukcesów w nowej rzeczywistości koledzy wręczyli mu okolicznościowe podziękowanie. 

 13.02.2016 r.

Rocznice

30 stycznia br., w Konsulacie RP w Manchester, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Stanisławowi Sosabowskiemu - twórcy polskich wojsk powietrzno-desantowych. Okazją była 75 rocznica rozpoczęcia szkolenia spadochronowego przez żołnierzy 4 Kadrowej Brygady Strzelców (od 9 października 1941 r. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej) w No 1 Parachute Training School w Ringway mieszczącym się na terenie dzisiejszego lotniska.

 

W uroczystości tej wzięła udział Christine Bojen wraz z mężem, a także Simon Elmer, który jak zwykle okazał się niezastąpionym pomocnikiem organizatorów event-u.


Podczas gdy na zewnątrz polscy i brytyjscy rekonstruktorzy prezentowali swoje dioramy, w holu konsulatu licznie przybyli goście (m.in.: weterani – spadochroniarze i VIP-y: Lord Mayor of Greater Manchester, Mayor of Trafford i High Sheriff of Greater Manchester) mogli oglądać niewielką wystawę, z fotografiami i opisami przybliżającymi historię Generała i jego żołnierzy. Znamienne, że ta piątka weteranów przez tyle lat musiała czekać na przywrócenie ich dowódcy i im samym należnego miejsca w historii.

 

Następnie pani burmistrz Sharman Birtles z pomocą weterana spod Arnhem - Henryka Kubińskiego - dokonała odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Od teraz sala konferencyjna nosi imię gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Później przyszedł czas na posiłek, a następnie odbyła się krótka sesja historyczna, z wykładami Chrisa de Burgh z IPMS-u i płk Nialla Cherry, byłego spadochroniarza i autora książek o Arnhem. Fot. Christine Bojen.

 09.02.2016 r.
 Niedźwiedź Wojtek rusza w tournée z nowym przebojem

  

Niniejszym spełniamy prośbę naszego serdecznego przyjaciela prof. Wojciecha Narębskiego o publikację tej oto informacji:


Szanowni Państwo!


Będę wdzięczna za rozpowszechnienie poniższej informacji oraz linku do piosenki za Państwa pośrednictwem.


Pod wieloma względami był to wyjątkowy żołnierz. Wysoki, słusznej wagi, dziki, a jednak bardziej ludzki niż niejeden wojak walczący na froncie. Jego niezwykła historia i życie pełne przygód stały się inspiracją dla ludzi kultury i sztuki. Miś Wojtek stał się bohaterem projektu teatralno-muzycznego i rusza na podbój Ameryki.

W malowniczym Edynburgu, u stóp średniowiecznego zamku, w samym sercu prestiżowych Princes Street Gardes, po 70 latach zapomnienia stanął pomnik upamiętniający wkład polskich żołnierzy w II Wojnę Światową. Pomnik przedstawia żołnierza polskiej armii wraz z zaskakującym towarzyszem broni – brunatnym niedźwiedziem syryjskim, Wojtkiem. Tym samym przypomina on tragiczną historię Armii generała Andersa i niesamowitego misia, który stał się symbolem miłości, przyjaźni i ciepła w tak okrutnych czasach, jakimi była wojna.

Aby opowiedzieć światu historię o niedźwiedziu i żołnierzach Armii Andersa, stworzono wyjątkowy projekt, który zaowocował napisaniem piosenki o misiu Wojtku w wykonaniu brytyjskiego artysty i aktora Alexandra Ellisa. Twórcami tego przedsięwzięcia są: polski kompozytor Emilian Waluchowski, Kinga Eva Plich, założycielka Pangea Magazine, prestiżowego polsko-angielskiego magazynu promującego Polskę i Polaków na świecie, oraz Kitty Myers, dyrektor ,,The Quarter Too Ensemble’’ i reżyser przedstawienia teatralnego "Wojtek: the Happy Warrior’’. W wideoklipie wystąpili angielscy studenci z Rose Bruford College of Theatre and Performance oraz amerykański aktor Christian Mortensen, który znany jest z ról w takich filmach jak: Medal of Honor: Warfighter” (2012), „Men and Monsters” (2011) czy „The Candidate” (2008). .

Celem produkcji jest przybliżenie młodemu pokoleniu fascynującej historii misia Wojtka, któremu przyszło żyć w okrutnych czasach wojny. Zamiarem autorów było pokazanie tej historii w uniwersalny sposób, z wykorzystaniem muzyki. Wojna jest strasznym doświadczeniem, jednak ponure pieśni rzadko trafiają w gusta młodych ludzi, a szczególnie dzieci, które to właśnie będą niosły pamięć o swoich przodkach. Dlatego miś Wojtek, przedstawiony w atrakcyjnej formule, ma zaciekawić odbiorców i pokazać piękne wartości, jakie wyznawali polscy żołnierze wraz ze swoim dzikim towarzyszem, który zachowywał się niemalże jak człowiek. 

Aby kultywować pamięć o polskich bohaterach oraz ich wyjątkowym przyjacielu Wojtku autorzy przygotowują obecnie trasę po Stanach Zjednoczonych z godzinną produkcją teatralną pod tytułem ,,Wojtek: the Happy Warrior’’. Przedstawienie miało swój debiut podczas największego festiwalu teatralnego na świecie Edinburgh Fringe Festival 2015, gdzie zdobyło najwyższe oceny krytyków.

 

Premiera piosenki odbędzie się w środę 10 lutego na antenie TV Polonia o godzinie 22.30.

“Wojtek: the Happy Warrior” na kanale YouTube

 

Serdeczne pozdrowienia

--

Kinga Eva Plich
03.02.2016 r.

Pułkowa biblia

W ubiegłym roku odkryliśmy „naszą biblię” w Empik-u, a właściwie jej opis na tamtejszej stronie internetowej. Zaintrygowała nas to wydanie, bo raz że kultowe, a dwa z ceną chodząca po ziemi (za oryginalne wydanie londyńskie trzeba dziś zapłacić 200 – 400 zł).  Niestety nasze próby dotarcia do wydawcy jak i samej książki spełzły na niczym. Do dzisiaj. Dzięki Allegro nabyliśmy 2 egzemplarze i od razu cena skoczyła do niecałych 28 zł.

Co otrzymaliśmy w zamian? Właściwie jest to reprint wydania londyńskiego, w jakości adekwatnej do ceny, zawierający te same błędy co oryginał oraz parę dodatkowych zdjęć, niekoniecznie z pułkiem związanych a pochodzących z okresu formowania Armii Polskiej w ZSRR. Jest też parę „rodzynków” z tymi z NAC-u włącznie, ot choćby Sherman na moście Baileya w Apeninach, choć jak powszechnie wiadomo pierwsze czołgi tego typu Pułk otrzymał po wojnie. Mimo wszystko brawa dla wydawcy (za odwagę), który w ten sposób uświetnił 75 rocznicę powstania PUK. Miłej lektury.

 
 21.01.2016 r.
Nowa strona 18 BPR

Z przyjemnością informujemy, że odnaleźliśmy nową stronę WWW białostockiej osiemnastki. Jednocześnie wydanie internetowe prasy lokalnej informuje, że 1 lutego br. nastąpi przekazanie obowiązków dowódcy 18 BPR.
Dotychczasowy dowódca - płk dypl. Wiesław Podlecki - przekaże swoje obowiązki następcy (przechodząc na emeryturę). Został nim płk dypl. Marcin Frączek, który był m.in. zastępcą dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego. Źródło: poranny.pl18.01.2016 r.

Z ostatniej chwili

Z satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że p. Anna Maria Anders została powołana na przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, jednocześnie będzie sprawować funkcję Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Gratulujemy i życzymy powodzenia!


Rocznice

Parę dni temu minęła 30-ta rocznica śmierci Dowódcy Pułku Ułanów Karpackich, płk Stanisława Wyskoty - Zakrzewskiego. Pomyśleliśmy, że warto (a nawet trzeba) napisać w tym temacie parę słów. I nie chodzi tu o szacowną postać Pana Pułkownika, ale o pamięć o tych, których już z nami nie ma. Wszak Im zawdzięczamy to, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Po wielokroć Im nie dane było doczekać tej chwili, a nam przystoi pamiętać o swoich korzeniach.

 

Pięć lat temu ukazał się artykuł dr Pawła Politowskiego pt.: „Ostatnia droga płk Stanisława Wyskoty – Zakrzewskiego, który w tych dniach postanowiliśmy przypomnieć naszym czytelnikom. I jeszcze jedna nie dająca nam spokoju sprawa. Już najwyższy czas pomyśleć o renowacji nagrobka śp. Pułkownika, wszak to nie tylko mogiła, ale też miejsce pamięci narodowej. Okazja po temu nadarza się wyśmienita.

 

Pułkowa opaska RR

Na naszym największym portalu aukcyjnym kol. Jacek odnalazł ciekawą pamiątkę związaną, jak zapewnia sprzedawca, z Pułkiem Ułanów Karpackich - opaskę regulacji ruchu. Ustanowiona cena niestety jest zaporowa. Pomijając ten fakt nasze wątpliwości budzi inna rzecz – jej przeszłość. Otóż na żadnym zachowanym materiale nie udało się nam odnaleźć choćby jej śladu, co więcej jej wykonanie jest sprzeczne z obowiązującymi wówczas przepisami.

 

Z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że raczej nie pochodzi ona z okresu „emiliańskiego” kampanii włoskiej tj. jedynego okresu w którym jeden ze szwadronów działał jako regulacja ruchu. Jak powszechnie wiadomo we Włoszech zaopatrzenie szwankowało skąd zatem te misterne metalowe litery? To nie był Egipt, gdzie jak trzeba było to i srebro się znalazło za odpowiednią sumkę. Z drugiej strony nie takie kwiatki w PUK się uchowały zgodnie z pułkową tradycją.

Swoją drogą od czasu powstania Stowarzyszenia rynek pamiątek po Ułanach Karpackich znacznie się ożywił. Przypadek to czy już normalność?  

 17.01.2016 r.
 

„Można zamknąć oczy na rzeczywistość, ale nie na wspomnienia” - pisał Ludwik Jerzy Lec. My dodalibyśmy jeszcze – i nie tylko te własne. Może dlatego, iż to one sprawiają, że ci co odeszli są wciąż blisko nas. A może dlatego, że w przeciwieństwie do ludzi one nie umierają nigdy.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wspomnienia warto uwieczniać – dla potomności. To niezwykłe świadectwo dla faktografów i innych badaczy, swoista kapsuła czasu nie tylko dla najbliższych. I choć smutne jest to, kiedy osoby, które dały ci najlepsze wspomnienia stają się jednym z nich, ale takie jest koło życia …

 

Dziś mamy dla Was wspomnienia Ułana Karpackiego Tadeusza Gardzielewskiego. Są niezwykle ciekawe i dobrze spisane. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak zginął Tadeusz Dołęga Mostowicz (nie mylić z wersją oficjalną) oraz na czym polegał fenomen armii sowieckiej (ale i tej nam współczesnej polskiej). Jak bardzo różnił się Pułk Ułanów Karpackich od innych oddziałów, czym pachniało Monte Cassino. Co to jest koleżeństwo/braterstwo broni i jaka była/jest „Kanada pachnąca żywicą” – to zapraszamy do lektury. Źródło PolishWinnipeg.
04.01.2016 r.

Noworoczna niespodzianka

Z reguły grudzień nie jest miesiącem, w którym wszelakie portale biją rekordy oglądalności. Powód jest oczywisty - ostatnia dekada miesiąca. Tradycyjnie okres świąteczno – noworoczny jest zarezerwowany na rodzinne spotkania. A tu taka niespodzianka - znów udało się Wam nas zaskoczyć - aż 6011 z Was odwiedziło w tym miesiącu naszą stronę. Statystycznie rzecz ujmując rok 2015 był najlepszym z dotychczasowych. Mieliśmy przyjemność gościć 59.495 internautów. Dziękujemy!